بلینکن: آمریکایی‌های زندانی در ایران را به خانه باز می‌گردانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در یک نشست خبری مشترک با دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا صحت گزارش‌ها درباره تبادل زندانیان با ایران را رد کرد ولی گفت قول می‌دهد آمریکایی‌های زندانی در ایران، به خانه‌هایشان بازگردند.

بلینکن که در چارچوب اولین دیدار حضور وزرای گروه 7 به لندن رفته بود، در نشست خبری با همتای بریتانایی‌اش، گفت: «گزارش‌ها درباره تبادل زندانیان بین ایران وآمریکا صحت ندارد.»

او درباره آمریکایی‌های زندانی در ایران هم گفت: «قول می‌دهم آنها را به خانه‌ بازگردانم.»

دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در این نشست به موضوع #نازنین_زاغری، شهروند بریتانایی که در ایران زندانی است، اشاره کرد و گفت خبرها درباره آزادی قریب‌الوقوع او صحت ندارد.

راب پیش از این گفته بود که رفتار ایران با نازنین زاغری به مثابه شکنجه است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم پیشتر به «العربیه» گفته بود گزارش‌ها درباره تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا نادرست است اما واشینگتن می‌کوشد افراد زندانی در ایران را آزاد کند.

قبل از این اظهارات، رسانه‌های ایران مدعی شده بودند که «با فشار کنگره به تیم بایدن و نیاز فوری او برای نشان دادن پیشرفت در پرونده ایران، آمریکایی ها حاضر شدند ضمن پرداخت 7 میلیارد دلار، چهار ایرانی فعال در دور زدن تحریم‌ها را با چهار آمریکایی مبادله کنند.»

وزارت امور خارجه بریتانیا هم وجود توافقی برای آزادی نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران در ازای پرداخت 400 میلیون پوند را تکذیب کرد.

تلویزیون رسمی ایران روز یکشنبه مدعی شده بود لندن موافقت کرده در ازای آزادی نازنین زاغری، 400 میلیون پوند از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند.

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل هم خبر توافق برای آزادی متقابل زندانیان بین ایران و آمریکا را تایید نکرد.

به گزارش ایرنا، تخت‌روانچی روز یکشنبه در واکنش به خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر توافق ایران و آمریکا برای آزادی متقابل هشت زندانی و آزادسازی هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران، گفت: «این خبر تایید نمی‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید