ایران: لغو نشدن تحریم‌ها به معنای پایان مذاکرات وین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه تلاش‌های ایران برای اعمال فشار بر مذاکرات هسته‌ای وین، تهران اعلام کرد در صورت لغو نشدن تحریم‌ها، مذاکرات را ترک خواهد کرد.

شبکه «پرس‌تی‌وی» ایران به نقل از منابع مطلع گزارش کرد که «امتناع آمریکا از لغو همه تحریم‌های مرتبط با برجام که در دولت ترامپ وضع شده است، پایان گفتگوهای وین را رقم خواهد زد.»

این منبع مطلع که نامی از او برده نشده، گفت: «جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که همه تحریم‌هایی که در دولت ترامپ برخلاف برجام وضع شده است، باید از سوی دولت بایدن لغو شود و بند 29 برجام به‌صورت کاملی به اجرا درآید.»

تهران مدعی است که تحریم‌های موسوم به قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم (قانون کاتسا)، قانون تحریم‌های ایران (ایسا) و همچنین مقررات ویزا و مقررات موسوم به U-turn همه برخلاف بند 29 برجام هستند.

پیش از این و همزمان با آغاز نشست وزرای امورخارجه کشورهای گروه هفت، جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی روز سه‌شنبه 4 می 2021 گفت که در نشست لندن گفتگوهای مهمی درباره ایران و کره‌شمالی در جریان است.

بورل در حاشیه این نشست، با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای دیدار و گفتگو کرد. اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای درباره این دیدار نوشت: «این نشست فرصتی بود تا به صورت دو جانبه در مورد برخی از مهم‌ترین چالش‌های خارجی و امنیتی پیش رو بحث شود. موضوعاتی که وزیران خارجه گروه هفت نیز در نشست دو روزه خود مطرح خواهند کرد.»

مطابق این بیانیه، بورل و بلینکن آخرین تحولات در مورد برنامه جامع اقدام مشترک توافق هسته‌ای ایران موسوم به «برجام» را با توجه به بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و چگونگی اطمینان از اجرای کامل و موثر برجام مورد بحث و گفتگو قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size