انگشت آشپز زندان فشافویه غذای زندانی‌ها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تاکنون اخبار متعددی در رابطه با وضعیت نامناسب زندان بزرگ تهران (فشافویه) منتشر شده، اما در جدیدترین مورد که می‌تواند یکی از موارد نادر در جهان هم باشد، انگشت آشپز این زندان، به خورد زندانیان داده شد.

اطلس زندان‌های ایران در گزارش مفصلی که امروز 14 اردیبهشت منتشر کرد به وضعیت نامساعد زندان فشافویه پرداخت. پژوهشگر حقوق بشر این موسسه در این گزارش با اشاره به وضعیت «بحرانی» زندان فشافویه نوشته است: «روایت شاهدین متعدد در سهل‌انگاری مسئولان این زندان نسبت به سلامت زندانیان و اجبار زندانیان به سکوت بسیار نگران‌کننده است.»

دراین گزارش آمده علاوه بر «طبخ گوشت‌های تاریخ مصرف گذشته»، حیوانات موذی نظیر «موش، عقرب، رتیل و مار» به وضوح در اطراف ساختمان آشپزخانه این زندان مشاهده شده‌اند.

انگشت چرخ‌کرده آشپز در غذای زندانیان

این گزارش در بخشی دیگر به روایتی دردناک از یک زندانی پرداخته است. به گفته اطلس، در روزهای پایانی اسفند یکی از زندانی‌های این زندان که مسئول قصابی گوشت برای خوراک روز بعد بوده انگشت خود را در حین کار همراه با گوشت‌ها چرخ می‌کند؛ این زندانی با «خاور» به مرکز درمانی فرستاده می‌شود و روز بعد همان گوشت طبخ شده و به خورد زندانیان داده می‌شود.

اطلس زندان‌های ایران در ادامه گزارش خود با اشاره به حادثه سوختن یکی از زندانی‌های آشپز در بهمن 99 نوشت: «روز بعد از حادثه آقایان طباطبایی، ریاست آشپزخانه و و حق‌وردی، افسرنگهبان، به صف آمار رفتند تا درباره سوختگی زندانی صحبت کنند. لپ کلام آن‌ها این بود که بهتر است زندانیان دراین‌باره به کسی چیزی نگویند. آقای طباطبایی در جمع زندانیان گفت ما در تلاش هستیم که خسارت را از طریق مالی جبران کنیم، و درخواست‌مان این است که خبر از بند آشپزخانه خارج نشود و حتی دیگر بندهای زندان نیز مطلع نشوند.»

آن‌ها با تهدید زندانیان از آن‌ها خواسته بودند این خبر به بیرون از زندان درز نکند وگرنه «با ریاست زندان طرف خواهد شد». روز بعد وقتی بازرسان حفاظت اطلاعات زندان‌های تهران برای بازدید به فشافویه می‌روند وکیل‌بند به نمایندگی از زندانی ها موضوع را به گونه‌ای شرح می‌دهد که زندانی قربانی مقصر جلوه داده می‌شود؛ سپس «او را با سوختی 48 درصدی در زندان رها کردند و حتی با درخواست مرخصی درمانی او مخالفت شد. احتمالا از این بابت نگران بودند که در خارج زندان پرونده را پیگیری کند».

کمتر از 3 وعده غذا در روز

بی‌توجهی مسئولان زندان در رسیدگی به زندانیان چه از نظر تامین خوراک و چه از نظر مسائل بهداشتی و درمانی در سال‌های گذشته شدت یافته است. پیش‌تر اصغر جهانگیر، رییس سابق سازمان زندان‌ها در نشست مطبوعاتی خود با انتقاد از بودجه دولتی در لایحه بودجه سال 97 گفته بود «امکان دادن سه وعده غذای مناسب به زندانیان را نداریم.»
از سوی دیگر همواره گزارشاتی از «اعتراض زندانیان به وضعیت نامناسب غذا» توسط سازمان‌های حقوق بشری منتشر می‌شود که خود گواه ناکارآمدی و سهل‌انگاری دولت در حفاظت از جان زندانیان بوده و در اغلب موارد باعث می‌شود زندانیان به ناچار با هزینه شخصی خود از امکانات ناچیز زندان بهره‌مند شوند.

تاکنون بارها نسبت به وضعیت فاجعه‌بار زندان فشافویه هشدار داده شده است. نبود آب آشامیدنی، وجود حشراتی چون ساس، گال و شپش داخل سلول‌ها، عدم رعایت قانون تفکیک جرایم، فقدان امکانات درمانی لازم، وضعیت نامناسب بهداشت، کمبود فضا و کف‌خوابی زندانیان از موارد آزار دهنده و فاجعه‌بار این زندان عنوان شده است.

گفتنی است بین 40 تا 60 زندانی سیاسی در این زندانی نگه‌داری می‌شوند که عمده آن‌ها را معترضان آبان 98 تشکیل می‌دهد. این زندان توسط آمریکا و اتحادیه اروپا به دلیل نقض موارد حقوق بشر در رابطه با سرکوب معترضان آبان 98 تحریم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید