آمریکا: برای آزادی زندانیان به ایران باج نمی‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه 4 می 2021 اعلام کرد سیاست ایالات متحده در زمینه عدم پرداخت باج برای آزادی گروگان‌ها تغییری نکرده و این کشور برای آزادی شهروندان آمریکایی‌ زندانی در ایران از مسیر دیگری غیر از پرونده هسته‌ای تلاش می‌کند.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد تلاش‌ها برای آزادی 4 شهروند آمریکایی که در ایران زندانی هستند، کماکان ادامه دارد.

به گفته این مقام آمریکایی هر گونه مذاکرات غیرمستقیم با تهران درباره تبادل زندانیان، از مسیری غیر از مسیر مذاکرات هسته‌ای صورت می‌گیرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه 3 می 2021 در یک نشست خبری مشترک با دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا صحت گزارش‌ها درباره تبادل زندانیان با ایران را رد کرد ولی گفت قول می‌دهد آمریکایی‌های زندانی در ایران، به خانه‌هایشان بازگردند.

بلینکن که در چارچوب اولین دیدار حضور وزرای گروه 7 به لندن رفته بود، در نشست خبری با همتای بریتانایی‌اش، گفت: «گزارش‌ها درباره تبادل زندانیان بین ایران وآمریکا صحت ندارد.»

او درباره آمریکایی‌های زندانی در ایران هم گفت: «قول می‌دهم آنها را به خانه‌ بازگردانم.»

دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در این نشست به موضوع #نازنین_زاغری، شهروند بریتانایی که در ایران زندانی است، اشاره کرد و گفت خبرها درباره آزادی قریب‌الوقوع او صحت ندارد.

راب پیش از این گفته بود که رفتار ایران با نازنین زاغری به مثابه شکنجه است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم پیشتر به «العربیه» گفته بود گزارش‌ها درباره تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا نادرست است اما واشینگتن می‌کوشد افراد زندانی در ایران را آزاد کند.

قبل از این اظهارات، رسانه‌های ایران مدعی شده بودند که «با فشار کنگره به تیم بایدن و نیاز فوری او برای نشان دادن پیشرفت در پرونده ایران، آمریکایی ها حاضر شدند ضمن پرداخت 7 میلیارد دلار، چهار ایرانی فعال در دور زدن تحریم‌ها را با چهار آمریکایی مبادله کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید