تجمعات اعتراضی دانش‌آموزان به برگزاری امتحانات حضوری در ایران

«امتحان حضوری، نمی‌خوایم» و «آموزش مجازی، امتحان مجازی» از جمله شعارهای معترضان در تجمعات بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام برگزاری امتحانات پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری، برخی از شهرهای ایران شاهد حضور تجمعات اعتراضی دانش‌آموزان شده است.

بیم و نگرانی از ابتلا به کرونا و تاکید بر حفظ فاصله اجتماعی، آموزش و تحصیل را در بیشتر کشورهای دنیا به شکل مجازی در آورده است. موج چهارم کرونا و بالا رفتن تعداد مبتلایان و جان‌باختگان، نگرانی‌ها از ابتلا به این بیماری را در بین شهروندان ایرانی افزایش داده است.

در همین راستا، با انتشار خبر برگزاری امتحانات به صورت حضوری، اعتراضاتی در برخی از شهرهای ایران شکل گرفت. خسرو ساکی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، طی اعلامیه‌ای در بیست و پنجم فروردین از برگزاری حضوری امتحانات پایه‌های نهم، دوازدهم، داوطلبان آزاد، جهشی، «ایثارگران» و بزرگسالان خبر داده و گفته بود «امتحانات به صورت حضوری خواهد بود.»

انتشار این خبر با توجه به سیر صعودی مبتلایان به کرونا در کشور، انتقادات زیادی را در پی داشت. شنبه یازدهم اردیبهشت، جمعی از دانش‌آموزان در اصفهان در اعتراض به این تصمیم با دادن شعارهایی نظیر «امتحان حضوری، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» برابر اداره کل آموزش و پرورش اصفهان تجمع کردند.

امروز نیز برابر با سیزدهم اردیبهشت، شماری از دانش‌آموزان در اعتراض به برگزاری حضوری امتحانات نهایی مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش استان قزوین تجمع کرده و با «آموزش مجازی، امتحان مجازی» خواستار برگزاری امتحانات به صورت مجازی شدند.

گفته می‌شود دانش‌آموزان استان خوزستان نیز با ایجاد کمپینی، خواستار لغو امتحانات حضوری پایه نهم و دوازدهم در این استان شدند و از سوی دیگر کاربران شبکه‌های مجازی نیز با ترند کردن هشتگ «نه به امتحانات حضوری» اعتراض خود را نسبت به این تصمیم ابراز کردند.

دانش‌آموزان در اعتراضات خود این پرسش را مطرح می‌کنند که وقتی تدریس و ارائه دروس به صورت غیر حضوری بوده است چرا باید برگزاری امتحانات به صورت حضوری باشد.

واکنش مسئولان آموزش و پرورش به درخواست دانش‌آموزان

اما مدیران آموزش و پرورش در دفاع از تصمیم خود با تاکید بر حساسیت دو پایه تحصیلی نهم و دوازدهم، می‌گویند با برگزاری امتحانات به صورت حضوری «از تضییع حقوق دانش‌آموزان جلوگیری خواهد شد».

از سوی دیگر با بالا گرفتن موج اعتراضات، مسئولان آموزش و پرورش خبر می‌دهند که تصمیم‌گیری را به «ستاد ملی مقابله با کرونا» محول کرده‌اند. روح‌الله مومنی، مدیر کل روابط عمومی آموزش و پرورش استان قزوین در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «ایرنا» گفته است: «وزارت آموزش‌وپرورش و ستاد ملی مقابله با کرونا در حال مذاکره در رابطه با این موضوع هستند و به‌زودی تصمیم نهایی را اتخاذ کرده و به استان‌ها ابلاغ خواهند کرد.»

به گزارش خبرگزاری‌ها، با درخواست صد هزار دانش‌آموز و ایجاد کارزارهایی برای لغو امتحانات حضوری، محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش می‌گوید: «اگر در زمان برگزاری امتحانات، با محدودیت مواجه شویم، ممکن است زمان برگزاری امتحانات این دو پایه را به تاخیر بیندازیم.»

این نخستین بار نیست که دانش‌آموزان نسبت به برگزاری امتحانات در دوران شیوع کرونا اعتراض می‌کنند. پیش‌تر نیز در بهمن 99، دانش‌آموزان دختر و پسر در شهرستان ایذه به برگزاری امتحانات حضوری اعتراض کرده بودند.

گفتنی است طبق آمار «رسمی» وزارت بهداشت در 24 ساعت گذشته مجموعا 291 بیمار کووید-19 جان خود را از دست داده‌اند؛ این رقم در روزهای گذشته و در ششم اردیبهشت به مرز 500 نفر رسیده بود.

مقامات جمهوری اسلامی از دادن آمار تفکیکی مبتلایان و جان‌باختگان خودداری می‌کنند و بسیاری از نهادهای مستقل رقم واقعی مبتلایان و قربانیان کرونا را چندین برابر رقم اعلام شده عنوان کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید