اعدام‌های مربوط به مواد مخدر در ایران 3 برابر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشر ایران روز دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 هشدار داد که شمار زندانیانی که در ایران اعدام می‌شوند، نسبت به دو سال قبل از آن سه‌ برابر شده است و در چهار ماه نخست سال 2020 میلادی، دست‌کم 82 زندانی در ایران اعدام شده‌اند.

در گزارش این سازمان آمده که شمار اعدام‌ها نسبت به دو سال گذشته افزایشی حدودا سه برابری داشته و هیچ‌کدام از اعدام‌های مواد مخدر توسط منابع رسمی اعلام نشدند.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «ماشین اعدام جمهوری اسلامی با هدف ارعاب شهروندان کماکان قربانی می‌گیرد و متهمان جرایم مواد مخدر قربانیان کم‌هزینه‌ی آنند. اگر جامعه جهانی با واکنشِ بموقع، هزینه سیاسی این اعدام‌ها را بالا نبرد، در ماه‌های آینده با موج جدیدی از اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر روبه‌رو خواهیم بود.»

سازمان حقوق بشری «عفو بین‌الملل» در گزارش سالانه خود از اجرای اعدام‌ در جهان طی سال 2020 میلادی نشان می‌دهد که ایران با اجرای 246 مورد اعدام، مسئول نیمی از کل اعدام‌های ثبت‌شده در جهان است.

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش سالانه خود از اعدام در جهان که روز چهارشنبه 21 آوریل منتشر شده، با ثبت 483 مورد اعدام در 18 کشور جهان طی سال 2020 میلادی، اعلام کرد ایران در میان چهار کشوری بوده که 88 درصد اعدام‌ها درآن‌ها صورت گرفته است.

از این تعداد 194 اعدام در ایران در رابطه با اجرای حکم «قصاص» و 23 مورد در ارتباط با جرایم مواد مخدری، و سایر افراد نیز به اتهام‌هایی مانند «تجاوز»، «بغی»، «محاربه» و «افساد فی‌الارض» اعدام شده‌اند.

در این گزارش به اعدام 17 مورد زن، یک مورد به‌دلیل نوشیدن مشروبات الکلی و اعدام سه «کودک- مجرم» اشاره شده است.سازمان حقوق بشر ایران گزارش کرد در چهار ماه اول سال میلادی جاری تاکنون، دست‌کم ۸۲ زندانی با جرایم مختلف در ایران اعدام شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید