اظهارات ضد و نقیض؛ واشينگتن ادعاى روحانى درباره رفع تحريم‌ها را رد كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

در حالی که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز یکشنبه 2 می 2021 مدعی شد که با توجه به مذاکرات اخیر، ایران به رفع تحریم‌ها نزدیک شده است، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که واشنگتن در مذاکرات وین به هیچ توافقی با تهران نرسیده است.

سالیوان به شبکه «ABC» گفت که آمریکا در مذاکرات وین هنوز به هیچ توافقی با ایران نرسیده است.

پیشتر و در حالی که گفت و گوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین وارد فاز سوم شده، «آسوشیتدپرس» به نقل از برخی مقامات آمریکایی نوشت: «دولت بایدن در حال بررسی لغو برخی از شدیدترین تحریم‌های اعمال شده در دوران ریاست جمهوری ترامپ بوده و تلاش خواهد کرد جمهوری اسلامی را به پیروی از توافق هسته‌ای سال 2015 بازگرداند».

بنابر این گزارش، مقامات آمریکایی از دادن جزییات درباره این‌که کدام تحریم‌ها در دست بررسی است خودداری کرده‌اند اما می‌گویند آماده لغو هر تحریمی هستند که با برجام ناسازگار است و حتی می‌تواند شامل تحریم‌های غیر هسته‌ای از جمله تحریم‌های مربوط به «حمایت ایران از تروریسم»، «برنامه موشک بالستیک» و «نقض حقوق بشر در ایران» باشد.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود با اشاره به مخالفان لغو تحریم‌ها اضافه کرد: «اگر بایدن امتیازاتی فراتر از لغو تحریم‌های هسته‌ای به ایران بدهد، حزب مخالف یعنی جمهوری‌خواهان و کشورهایی نظیر اسراییل و کشورهای عربی خلیج آن را تاب نخواهند آورد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید