دور سوم مذاکرات وین بدون پیشرفت چشمگیر

همه طرف‌ها بر وجود موانع تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دور سوم گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، روز شنبه 11 اردیبهشت، با اصرار دو طرف مذاکره بر مواضع پیشین خود در گراند هتل وین پایان یافت و مقرر شد جلسات روز جمعه آینده از سر گرفته شود.

انریکه مورا، دبیر سیاسی سرویس اقدامات خارجی اروپا پس از جلسه کمیسیون مشترک برجام در توییتی نوشت: «کمیسیون مشترک برجام سومین هفته‌ گفت‌وگوها در وین را به پایان رساندند. پیشرفت‌های متوسطی حاصل شد اما جزئیات بیشتر، پیچیدگی‌های بیشتری را نیز به همراه دارد. ما برای ادامه کارها هفته‌ آینده گردهم می‌آییم».

خبرنگار «العربیه»، از محل برگزاری این نشست گزارش داد که تیم مذاکره کننده ایران کماکان بر مواضع خود به‌ویژه لغو یکجا و همزمان تحریم‌ها اصرار دارد. بنا به این گزارش مذاکرات پیشرفت چشمگیری نداشته و همه طرف‌ها بر وجود موانع تاکید کردند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در پایان دور سوم نشست ⁧‫وین‬⁩ به العربیه گفت: «ما به‌زودی انتظار دستیابی به موفقیت در مذاکرات‌ هسته‌ای با ایران را نداریم. جمعه آینده به عنوان تاریخ دور جدید مذاکرات با ایران تعیین شده است.»

او افزود: «انتظار داریم طی چند هفته مذاکرات هسته‌ای به موفقیت برسد و نتیجه نهایی را بدست آوریم.»

اولیانوف گفت: «مذاکرات مستقیم بین آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها در مرحله بعدی دور از انتظار نیست.»

ميخائیل اولیانوف
ميخائیل اولیانوف

موضع اروپا

در همین حال، فرانسه، آلمان و بریتانیا در یک بیانیه مشترک تاکید کردند: «مذاکرات با ایران در مدت زمان کوتاهی به کار زیادی نیاز دارد. توافق در وین نیازمند تفاهم در مهمترین مسائل با ایران است. ما هیچ تضمینی برای موفقیت در این مذاکرات نمی‌بینیم، اما هیچ چیز غیرممکن نیست.»

نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات نیز از ایران خواسته نرمش بیشتری از خود نشان بدهد تا مذاکرات جاری پیش از 22 می (یکم خرداد 1400) به نتیجه مطلوبی برسد.

انريكه مورا
انريكه مورا

لیست بلند بالایی افراد تحریم‌شده

از سوی دیگر، عباس عراقچی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در وین گفت: «تحریم‌های موضوعی و بخشی مثل تحریم بخش انرژی ایران که شامل نفت و گاز می‌شود یا تحریم صنعت خودرو، تحریم مالی، بانکی و بنادر، براساس توافقاتی که تا الان صوت گرفته همه این تحریم‌ها باید برداشته شود و توافق هم در این زمینه وجود دارد».

عراقچی افزود: در کنار این برخی افراد، اشخاص و نهادها هستند که به شکل خاص مورد تحریم واقع شدند و لیست بلندبالایی است. مذاکرات درباره این لیست هنوز ادامه دارد و بیش از اکثریت آنها تا الان موافقت شده که از فهرست تحریم‌ها خارج شوند».

ایران پس از تهدید به توقف بازدید کارشناسان بین‌المللی از تاسیسات اتمی‌اش به طور موقت با رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرد تا پیش از یکم خرداد درباره پرونده هسته‌ای با قدرت‌های جهانی مذاکره کرده و به توافق دست یابد.

گرند هتل وین
گرند هتل وین

ساعاتی پیش از آغاز مذاکرات امروز، نشستی میان نمایندگان کشورهای حاضر در برجام و هیات آمریکایی حاضر در وین با هدف نزدیک کردن نظرات تهران و واشینگتن برگزار شده بود.

هیات آمریکایی با تاکید بر تفاوت میان تحریم‌های اعمال شده بر ایران، گفته که آمریکا برای لغو برخی تحریم‌های مرتبط با برجام آماده است.

ایالات متحده همچنین از ایده ترتیبات همزمان برای بازگشت آمریکا و ایران دفاع می‌کند اما ایران خواستار لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آنها سپس اجرای تعهدات نقض شده خود است.

پیش از آغاز مذاکرات و ورود انریکه مورا به هتل محل گفت‌و‌گوها، خبرنگاران از او پیرامون این نشست پرسیدند که مورا فضای مذاکرات را «خوب و مثبت» بیان کرد.

خبرنگار «العربیه» با اشاره به قدم زدن انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و رابرت مالی، رئیس هیات آمریکایی در خیابان‌های وین و رایزنی درباره مذاکرات، تاکید کرده که گفت‌وگوها شاهد تغییر خاصی نبوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید