سپاه مدعی دستگیری چندین فعال رسانه‌ای در آذربایجان شرقی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سپاه پاسداران ایران به تازگی مدعی شد که در یک «عملیات پیچیده» اعضا و رهبر گروهی مخالف به نام « هبوط» را دستگیر و این گروه را «منهدم» کرده است.

بنا بر اطلاعیه‌ای که «سازمان اطلاعات سپاه عاشورای آذربایجان شرقی» روز شنبه 11 اردیبهشت صادر کرد، این گروه در دی ماه 96 اعلام موجودیت کرده بود.

در این بیانیه آمده است، هدف از تشکیل این براندازی رژیم از طریق «استفاده از ظرفیت گروه‌های مختلف» و «موج سواری بر روی مشکلات صنفی و معیشتی مردم»، عنوان شده است.

بر اساس این اطلاعیه، اطلاعات آذربایجان شرقی مدعی شده، اعضای گروه «هبوط» با تغییر شمایل خود در لباس نیروهای مسلح و ضبط تصاویر خود و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی، خود را یک نظامی جدا شده معرفی کرده و مردم را به شورش خیابانی دعوت می‌کردند.

طبق همین اطلاعیه «جعل خبر برای ناراضی کردن مردم و استفاده از ضعف‌های مدیریت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی» از دیگر اقدامات این گروه عنوان شده است.

گفتنی است از هویت اعضای دستگیر شده این گروه اطلاعاتی منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی همواره با ربط دادن اعتراضات مردمی به «توطئه‌های خارجی» و «پرونده سازی برای مخالفان، منتقدان و معترضان» از سوی نهادهای حقوق بشری متهم شده‌ است.

همزمان با اعتراضات گسترده در دی‌ماه 96، بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی با ربط دادن اعتراضات مردمی به «توطئه‌های خارجی» به سرکوب و پرونده‌سازی معترضان پرداختند.

در آن زمان، علی‌عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در مصاحبه خود با صدا و سیمای جمهوری اسلامی، ضمن «عوامل بیگانه» نامیدن صدها بازداشت شده این اعتراضات گفته بود «اعتراض به گرانی برخی کالاها و یا سیاست‌های اقتصادی دولت، به اقدامات ساختارشکنانه تبدیل شده موید آن است که آمریکا پشت پرده این تحرکات است.»

احمد خاتمی نیز در یکی از خطبه‌های نماز جمعه تهران اعتراضات را «جلوه‌ای از عقده‌گشایی آمریکا» خوانده بود.
اعتراضات 96 که بیش از یک هفته به طول انجامید «دست‌کم 25 کشته»، «بیش از 1700 بازداشتی»، ‌«یک اعدام» و صدور «چندین حکم اعدام» را برای تعدادی از معترضین در پی داشت.

مصطفی صالحی یکی از همان معترضانی بود که پس از دستگیری در یک پروسه ناعادلانه قضایی و با اتهامات واهی به اعدام محکوم و نهایتا در مرداد 99 به دار آویخته شد و اکنون مهدی صالحی، قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی زیر سایه اعدام مخفیانه قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید