خانواده‌های زندانیان دو تابعیتی دولت‌‌های اروپایی را به «مماشات» با ایران متهم کردند

«ایران در حال حاضر خود را در برابر کسی پاسخ‌گو نمی‌داند و در مصونیت کامل به رفتار خود ادامه می‌دهد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شری ایزدی، همسر انوشه آشوری، زندانی دو تابعیتی محبوس در ایران، ضمن انتقاد از عملکرد دولت بریتانیا در رابطه با حفظ جان شهروندان خود در خارج از مرزهای آن کشور، گفت: «دولت در چهار سال گذشته به ما قول‌های توخالی داده است.»

شری ایزدی، زندانی ایرانی-بریتانیایی محبوس در زندان اوین، هفتم اردیبهشت در مصاحبه‌ای با شبکه «اسکای‌نیوز»، گفت: «از حدود چهار روز پیش مشکوک شدم که همسرم به کووید- 19مبتلا شده است. وقتی چند روز پیش با او صحبت کردم او به من گفت که بیمار است، حس بویایی خود را از دست داده و به طرز وحشتناکی سرفه می‌کرد. من سعی کردم با وزارت خارجه تماس بگیرم تا بتوانیم به نحوی برای او مرخصی بگیریم تا بتواند کمی خدمات درمانی [خارج از زندان] دریافت کند اما به هیچ جایی نرسیدم. این شرایط بسیار خطرناک است و ما واقعا خسته‌ایم از این‌که می‌بینیم دولت بریتانیا برای شهروندان خود در خارج از کشورعملا هیچ کاری انجام نمی‌دهد.»

Advertisement

در همین راستا، شبکه خبری «ان‌بی‌سی» نیز با انتشار گزارشی در روز جمعه دهم اردیبهشت، به نقل از خانواده زندانیان دوتابعیتی در ایران نوشت: «دولت‌های اروپایی به جای رویارویی با ایران مماشات می‌کنند.»

این شبکه خبری با اشاره به جاری بودن مذاکرات احیای برجام در وین نوشت: «خانواده‌های زندانیان دو تابعیتی تلاش دولت‌های اروپایی را برای آزادی عزیزانشان بی‌نتیجه توصیف می‌کنند. اکثر آن‌ها احساس می‌کنند مقامات نسبت به ایران بسیار نرم بوده‌اند و خواهان آن هستند که مقامات، اقدامات قاطع‌تری برای آزادی بستگانشان انجام دهند.»

شری ایزدی در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» نیز ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی شوهر خود گفته است «اگر فشار بیشتری از سوی کشورهای اروپایی برای پاسخ‌گو کردن ایران در رابطه با گروگانگیری اتباع خارجی وجود داشت، خانواده‌ها نتیجه بهتری دریافت می‌کردند. ایران در حال حاضر خود را در برابر کسی پاسخ‌گو نمی‌داند و در مصونیت کامل به رفتار خود ادامه می‌دهد». او در ادامه همسر خود را «قربانی» یک «بازی ژئوپولیتیک» دانست.

انوشه آشوری، در اگوست2017، زمانی که برای دیدار مادرش به تهران رفته بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و سپس به اتهام «جاسوسی به نفع دول خارجی» به 10 سال زندان محکوم شد. خانواده او تا پیش از اعلام رسمی دستگیری آشوری از رسانه‌ای کردن این موضوع خودداری کرده بودند. الیکا آشوری، دختر او پیش‌تر به روزنامه «تایمز» ضمن اشاره به عدم دسترسی پدرش به وکیل گفته بود: «پدرم گفته است که قادر نبوده با وکیل دیدار کند یا مدارکی دال بر اتهاماتی که علیه او اعلام شده را مشاهده کند.

انوشه آشوری تنها زندانی دو تابعیتی در ایران نیست. سیامک نمازی، ‌شهروند ایرانی-آمریکایی، نازنین زاغری راتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی-فرانسوی، احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی-سوئدی و ناهید تقوی، شهورند ایرانی-آلمانی از نمونه زندانیان دو تابعیتی‌ هستند که در سال‌های اخیر توسط حکومت ایران دستگیر و به حبس‌های بلندمدت محکوم شده‌اند.

بسیاری از فعالین حقوق بشر، ایران را متهم به «گروگان گیری» می‌کنند و اعتقاد دارند این روش «دیپلماسی گروگان‌گیری» در راستای رسیدن حکومت به اهداف مختلف صورت می‌گیرد. هرچند حکومت همواره این اتهام را رد کرده اما کارنامه چهل و دو ساله جمهوری اسلامی در برخورد با شهروندان خارجی و دوتابعیتی بیانگر و موید چیز دیگری ا‌ست.

در آخرین مورد این نوع «گروگان‌گیری» حکومتی، مریم کلارن، دختر ناهید تقوی در مصاحبه‌ای به «العربیه»، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی مادرش گفته بود: «دولت آلمان پرونده مادرم را در مذاکرات وین مطرح نمی‌کند اما امیدوارم بدانند که مسئولیت آزادی مادرم با آن‌هاست.»

پیش‌تر نیز ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری زندانی دو تابعیتی در مصاحبه با «العربیه» گفته بود که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، «مدیر ارشد بازاریابی صنعت گروگان‌گیری» این کشور است و جامعه جهانی را به عدم سخت‌گیری درباره این موضوع متهم کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید