جهانگیری درباره فایل صوتی ظریف: توطئه خارجی است

جهانگیری: کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی 200 بار مورد حمله قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران بدون اشاره به محتوای سخنان وزیر خارجه، انتشار فایل صوتی ظریف را «توطئه کشورها و شبکه های خارجی» توصیف کرد.
جهانگیری شامگاه جمعه 10 اردیبهشت در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در اظهاراتی که بر خلاف سخنان ظریف در فایل صوتی منتسب به وزیر خارجه بود، با تمجید از قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس در جنگ سوریه، گفت: «او [سلیمانی] در خیلی از مذاکرات حضور داشت و بسیار مذاکره می‌کرد.»
ظریف در فایل صوتی که 5 اردیبهشت منتشر شد، قاسم سلیمانی و در کل فعالیت‌های «میدانی» او را از موانع اصلی توافق هسته‌ای اعلام کرده بود و سلیمانی به همراه دولت روسیه را از عوامل درگیر کردن نیروی زمینی ایران در جنگ سوریه عنوان کرد.

در همین حال، محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شواری شهر تهران هم درباره فایل صوتی درز شده روز جمعه گفت: «این نوع عدم هماهنگی و دیدگاه‌های مختلف در میدان و دیپلماسی از گذشته وجود داشت، ولی الان یک مقدار واضح‌تر بروز کرد.»

Advertisement

جهانگیری در سخنانش حملات مکرر به نفتکش‌های ایران را نیز یادآوری کرد و آمریکا و برخی کشورهای منطقه را متهم به این حملات کرد: « آمریکایی‌ها به حدی جسور شدند که در هر جا نفتکش‌های ایران را شناسایی می‌کردند، انفجار ایجاد می‌کردند. آنها از طریق خودشان و نیابتی‌هایشان 200 بار نفتکش‌های ما را دچار سانحه کردند.»
پیشتر روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی از جنگ کشتی‌ها میان ایران و اسرائیل نام برده بود. در آخرین مورد از این جنگ یکنفتکش ایرانی در ساحل بندر سوری بانیاس مورد هدف قرار گرفت. پیش از این نیز دو کشتی «ایران ساویز» در سواحل اریتره و«شهرکرد» در نزدیکی بندر لاذقیه سوریه مورد حمله قرار گرفته بودند.
ایران متهم است که ضمن دور زدن تحریم ها می‌کوشد از طریق ناوگان دریایی خود و با پرچم دیگر کشورها به نظام بشار اسد در سوریهو نیروهای نیابتی‌اش در لبنان و یمن سلاح ارسال می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید