تصویری؛ تجمعات روز جهانی کارگر در ایران در محاصره نیروهای امنیتی

ماموران امنیتی و پلیس با حضور گسترده از تجمع معترضان جلوگیری کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روز شنبه، یازده اردیبهشت هم‌زمان با اول ماه مه، به مناسب روز جهانی کارگر، گروهی از کارگران، بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به وضعیت معیشتی و محقق نشدن مطالبات خود در شهرهای شوش، خرم‌آباد، کرج و تهران مقابل وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی تجمع کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این تجمعات با برخورد نیروهای امنیتی مواجه شده است.

تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه در شوش به مناسب روز جهانی کارگر
تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه در شوش به مناسب روز جهانی کارگر

بر اساس گزارش‌های رسیده، برخی از این تجمعات با سر دادن شعار همراه بوده است. کارگران و بازنشستگان شهر مشهد با شعار «فریاد، فریاد از این همه بیداد» در این تجمع اعتراضی شرکت کردند.

کارگران هفت‌تپه، در بیانیه‌ای، به مناسب فرا رسیدن روز جهانی کارگر، ضمن اشاره به مسائل و مشکلات کارگران ایرانی از جمله مسئله «فساد مدیران»، «عدم دریافت حقوق معوق» و «تمدید دفترچه‌های بیمه» نوشت: «کارگران کماکان در راه دستیابی به مطالبات خود مبارزه خواهند کرد.»

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما حق‌خواهی را با تحمل هزینه‌های فراوان از اخراج و زندان و پرونده‌های متعدد قضائی پرداخت کردیم با اینحال امروز متحدتریم، امروز روشن‌تریم و می‌دانیم چه نمی‌خواهیم و چه می‌خواهیم الان در مقطعی هستیم که ماحصل این اعتراض و اتحاد و خون دل خوردن‌های ما در حال نتیجه دادن است.»

روز جهانی کارگر امسال در حالی برگزار می‌شود که کارگران ایرانی هم‌چنان درگیر تبعیض‌های شغلی و اجتماعی هستند. از فشارهای اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا هم‌چون بیکاری، اخراج و تعدیل گرفته تا بازداشت کارگران، عدم امنیت شغلی و رویارویی با فساد مدیران، همه کارگران ایرانی را در یک وجه مشترک یعنی «اتحاد در راه وصول مطالباتشان» همراه کرده است.

بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری، طی سال گذشته حداقل 37 کارگر و فعال کارگری به دلایل مرتبط با تجمعات کارگران بازداشت شده‌اند. تعدادی از فعالان کارگری هفت‌تپه، کارگران شهرداری کوت عبدالله، ده‌ها پرستار و معلم از جمله بازداشتی‌ها بوده‌اند.

بازنشستگان و کارگران تبریزی نیز در مقابل سازمان تامین اجتماعی این شهر شعار «تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم» سر دادند.

جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته ضمن بازداشت کارگران آن‌ها را به حبس و مجازات‌های تحقیرآمیز و نافی حقوق بشر نظیر شلاق محکوم می‌کنند.

سال گذشته، رسول طالب‌مقدم، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به دلیل شرکت در تجمعات روز جهانی کارگر به دو سال حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شده بود.

شنیده‌ها حاکی از آن است که دست‌کم 30 فعال کارگری در تجمعات روز جهانی کارگر مقابل متروی شادمان در تهران و چندین تن در استان کردستان بازداشت شده‌اند. تا این لحظه از هویت بازداشتی‌ها اطلاعاتی منتشر نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید