مذاکرات وین؛ اختلافات بر سر لغو تحریم‌ها بالا گرفته است

آمریکا بر ضرورت پایبندی ایران به تعهدات برجامی پیش از رفع تحریم‌ها تاکید دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که دور سوم مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+4 در وین در حال پیگیری است، رئیس هیات ایرانی مذاکره کننده از وجود چالش‌ها و جزئیات سخت در مسیر این گفت‌وگوها خبر داده است.

به گزارش خبرنگار «العربیه» از وین، عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی صبح جمعه 10 اردیبهشت با انریکه مورا، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا دیدار کرد و پس از آن مورا به همراه دیگر هیات‌های اروپایی به دیدار نمایندگان آمریکا در هتل مقابل محل گفت‌وگوها رفت.

پیش از این عراقچی اعلام کرده بود که «ما هنوز چالش‌ها و جزییات سختی در پیش داریم و برای آن‌ها راه‌ حلی نیافته‌ایم.»

رئیس هیات مذاکره کننده اتمی ایران تاکید کرد: «همه هیات‌ها در تلاش برای ارایه این راه‌حل‌ها هستند. در مجموع، روند پیش‌ رو درمسیر درستی قرار دارد اما هم چالش و هم جزییات سختی داریم. لازم است در مورد کلمه به کلمه و عبارت به عبارت آن‌ها، به توافق برسیم.»

در همین زمینه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنج شنبه 9 اردیبهشت ضمن توضیح این که مذاکرات هسته‌ای با تهران همچنان با چالش‌هایی مواجه است، در واکنش به موضع ایران که برداشتن کامل تحریم‌ها را پیش‌شرط بازگشت به توافق هسته‌ای سال2015 اعلام کرده بود، بر ضرورت پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای خود قبل از اقدام به برداشتن تحریم‌ها تاکید کرد.

بنا به گزارش «آسوشیتد پرس»، تعدادی از مسئولان آمریکایی سابق و کنونی و همچنین تعدادی از منابع آگاه اعلام کردند که دولت کنونی آمریکا در حال بررسی گزینه برداشتن تحریم‌های «حداکثری» است که در دوره ریاست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا علیه ایران اعمال شده بود، تا از این طریق ایران را به پایبندی به تعهداتش در توافق هسته‌ای 2015 ملزم کند.

به گزارش خبرنگار العربیه در وین، اختلاف نظرها در مذاکرات توافق هسته‌ای بر سر لغو تحریم‌های مربوط به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، تروریسم و حقوق بشر، بالا گرفته است.

ایران همچنین خواستار اعطای ضمانت مبنی بر عدم خروج مجدد واشنگتن از توافق در آینده شده است.

ایران خواستار حذف تمام تحریم‌ها است و می‌گوید اگر تحریم‌ها برداشته نشود به تعهدات خود در برجام بازنخواهد گشت. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، اخیرا برای احیای توافق هسته‌ای، خواستاررفع تحریم 1500 تن از مقامات ایرانی توسط دولت آمریکا شده بود.

دور سوم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی از روز سه‌شنبه 7اردیبهشت در جریان بوده و جمعه 10اردیبهشت با ادامه جلسات در هر سه کارگروه مورد اتفاق پیگیری شد.

طی دورهای پیشین مذاکرات بر تشکیل سه کارگروه توافق شده است. کارگروه نخست ناظر بر تعهدات برجامی ایران است.

کارگروه دوم بررسی رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای را پیگیری می‌کند. وظیفه کارگروه سوم بحث درباره «ترتیبات اجرایی» جهت بازگشت ایران و آمریکا به برجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید