ایران از اظهارات ولی‌عهد سعودی استقبال کرد

خطیب‌زاده: دو کشور مهم منطقه می‌توانند اختلافات را پشت سر بگذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران با استقبال از اظهارات اخیر ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی درباره مناسبات ریاض و تهران گفت، دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می‌توانند اختلافات را پشت سر بگذارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، شامگاه پنجشنبه 29 آوریل 2021 در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات اخیر ولی‌عهد سعودی در خصوص مناسبات این کشور با ایران، اظهار داشت: «با دیدگاه‌های سازنده و روش گفت‌وگو محور، این دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات، وارد فصل تازه ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه‌ای شوند».

Advertisement

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد که «ماه مبارک رمضان ماه رحمت و مغفرت الهی سرآغازی مبارک برای همگرایی جامعه اسلامی و زدودن جنگ و آوارگی و ناامنی از این منطقه باشد».

گفتنی است شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، درباره روابط با ایران و چالش‌های آن، در گفتگوی تلویزیونی خود در اولین ساعت بامداد چهارشنبه 28 آوریل 2021، که هم‌زمان از شبکه «العربیه» و شبکه‌های مهم دیگر پخش شد، با اشاره به چالش روابط تهران و ریاض، درباره بازگشت این روابط ابراز امیداوری کرد.

محمد بن سلمان در اظهارتش گفت: «ايران كشورى همسايه است. ما می‌خواهیم روابط خوب و فوق‌العاده‌ای با ايران داشته باشیم. نمی‌خواهيم ایران در وضعيتی دشوار به سر ببرد، بلكه برعكس می‌خواهيم ايران شكوفا و رو به رشد باشد و در آنجا منافعى داشته باشيم و آنها هم منافعى در پادشاهى عربى سعودى داشته باشند تا توسعه و شكوفايى منطقه و جهان را در پی داشته باشد. مشکل ما به رفتار منفى ايران است مانند برنامه هسته‌ای یا حمایت از شبه‌نظامیان قانون‌شکن در برخی کشورهای منطقه و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک».
ولیعهد سعودی افزود: «با همکاری شرکایمان در منطقه و جهان می‌کوشیم راه‌حل‌هایی برای این مشکلات پیدا کنیم و امیدواریم آنها را پشت سر بگذاریم و روابط خوب و مثبتی داشته باشیم که همه از آن منتفع شوند».

محمد بن سلمان همچنین درباره حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفت: «کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است. وجود هرگونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلح در مرزهای سعودی را نمی‌پذیریم. حوثی‌ها رابط محکمی با رژیم ایران دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید