«نشان درجه یک» به فرمانده ارتشی برای سرکوب و مداخلات منطقه‌ای

حیدری پیشتر به نقش ارتش در سرکوب اعتراضات اذعان كرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نشان درجه یک فتح نیروهای مسلح، با حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، معروف به «فرمانده سرکوب» برای تجلیل از اقدامات او در «سرکوب داخلی» و «مداخلات منطقه‌ای»، اعطا شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش ایران، روز چهارشنبه 8 اردیبهشت، با انتشار خبر اعطای نشان درجه یک فتح نیروهای مسلح به کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش نوشت این حکم به پاس «تلاش‌های مخلصانه» و «نقش موثر» کیومرث حیدری در انجام «ماموریت‌های محوله برای ارتقای توان دفاعی و رزمی»، «تحول در ساختار و تجهیزات نیروی زمینی ارتش»، «پشتیبانی از نیروهای جبهه مقاومت»، «حضور مؤثر در مرزهای شرق و شمال شرق کشور» و «امدادرسانی در حوادث طبیعی کشور»، توسط محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح به او داده شده است.

گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های جمهوری اسلامی نشان می‌دهد این «نشان» در تجلیل از اقدامات حیدری در «سرکوب اعتراضات مردمی» و هم‌چنین «پشتیبانی از نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه» به او داده شده است.

گروه‌های «محور مقاومت»، به مجموعه‌های شبه‌نظامیانی اطلاق می‌شود که علیه آمریکا و متحدانش در منطقه به جنگ نیابتی مشغولند. شبه‌نظامیان زینبیون پاکستان در سوریه، شبه نظامیان افغانستانی فاطمیون در سوریه، جنبش (غیر شیعی) حماس در فلسطین، حشد الشعبی در عراق، انصارالله (حوثی‌ها) در یمن، و حزب‌الله لبنان از جمله این نیروهای نیابتی هستند.

حدود دو ماه پیش حیدری در مصاحبه‌ای ضمن «افتخارآمیز» خواندن «سرکوب مردم» گفته بود «ارتش در سرکوب اعتراضات نقش موثری داشته است».

اعتراف کیومرث حیدری به سرکوب تظاهرات آبان ماه 98

پیش از این نیز چنین ادعایی از طرف مقامات جمهوری اسلامی مطرح شده بود؛ نخستین بار در 21 آذر 98، عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش در دیدار با حسن اشتری، فرمانده نیروی انتظامی به حضور ارتش در سرکوب ناآرامی‌ها اشاره کرده بود.

سرکوب اعتراضات در سال‌های اخیر شکل تازه‌ و خشن‌تری به خود گرفته است و به نظر می‌رسد فرماندهان ارتش سعی کرده‌اند به بهانه سرکوب معترضان از قافله نزدیک کردن خود به ولی فقیه دور نمانند. در آخرین اعتراضات مردمی که در آبان 98 شکل گرفت، معترضان قلع و قمع شدند.

روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور ایران در کلاب‌هاوس گفته بود: «به 23 درصد از معترضان آبان 98 از فاصله نزدیک و به ناحیه سر شلیک شده است».

با وجود آن‌که آمار متناقضی از شمار قربانیان، مجروحان و بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ 98 وجود دارد اما عفو بین‌الملل تعداد کشته‌شدگان این اعتراضات را 304 نفر اعلام کرده و «بر این باور است که تعداد واقعی جان باختگان احتمالا بسیار بیشتر از 304 نفر بوده است». پیش‌تر وزارت خارجه آمریکا تعداد کشته‌شدگان آبان 98 را حدود 1500 نفر اعلام کرده بود.

گفتنی است مقامات جمهوری اسلامی تاکنون حاضر به انتشار رسمی از تعداد کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان این اعتراضات نشده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید