ایجاد مزاحمت برای ناو جنگی آمریکایی توسط قایق‌های سپاه

تهدید امنیت دریانوردی برای بار دوم دریک ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریكا اعلام كرد كه 3 قایق متعلق به سپاه پاسداران ایران، عصر دوشنبه 26 آوریل، به یک ناو جنگی و یك قایق دیگر آمریكایی در آب‌های خلیج نزدیک شده و فاصله ایمنی را نقض کردند.

ارتش آمریكا در بیانیه‌ای شامگاه سه‌شنبه، جزئیات این حادثه را تشریح كرد و گفت: «خدمه آمریكایی از طریق پیام‌های رادیویی و بلندگو هشدارهای متعددی صادر كردند اما قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران به مانورهای نزدیك خود ادامه دادند.»

در نهایت ناو آمریکایی مجبور به صدور چند اخطار آتش شد و به دنبال آن قایق‌های سپاه به «فاصله امن» رفتند و از شناورهای ایالات متحده دور شدند. در این بیانیه آمده است: «پس شلیک خدمه فایربولت Firebolt (ناو آمریکائی)، قایق‌های دریایی سپاه پاسداران ایران از دو ناو آمریكایی به فاصله امن دور شدند.»

ناوگان پنجم ارتش آمریكا گفت كه این حادثه ساعت 8 عصر روز دوشنبه 26 آوریل در شمال خلیج، حین گشت‌زنی قایق‌های آمریکایی در آبهای بین‌المللی رخ داد. نزدیکترین مسافتی که قایق‌های تهاجمی سریع ایران از دو کشتی آمریکایی به آن رسیدند، 68 یارد بود.

دو ناو «فایربولت» و «بارانوف»، در زمان حادثه در حال انجام مانور امنیتی روزانه در آبهای بین‌المللی بودند.

این حادثه، دومین «آزار و مزاحمت» قایق‌های ایرانی به ناوهای آمریکایی در ماه جاری بوده است..

روزنامه «وال‌ستریت ژورنال» به نقل از این منابع که نامی از آنها نبرده، فاش کرد که در روزهای ابتدایی ماه آوریل 2021 و درست در زمانی که گفتگوهای وین درباره سرنوشت برجام از سرگرفته شد، قایق‌های سپاه‌ پاسداران تا فاصله 50 متری به دو کشتی آمریکایی نزدیک شدند و یکی از کشتی‌ها برای جلوگیری از برخورد، ناچار شد مسیر خود را تغییر مسیر دهد.

این گونه فعالیت‌ها از سوی نیروی دریایی ایران که امنیت دریانوردی را تهدید می‌کند در دوره دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا به صفر رسیده بود اما از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه گذشته بیشتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size