اعتراض مخالفان برجام به «تعلیق» تحریم‌ها به جای لغو کامل

نماینده مجلس ایران: آمریکا به دنبال «تغییر برجام» و «تعلیق» برخی تحریم‌هاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر توافق اولیه درباره پیشنهاد «تعلیق» برخی تحریم‌ها از سوی دولت ایالات متحده آمریکا به هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در وین طی مذاکرات برجام، صدای برخی نمایندگان مجلس ایران علیه این پیشنهاد بالا گرفته است.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، با اشاره به تصمیم آمربکا جهت تعلیق تحریم‌ها به‌جای لغو آنها از تاثیر کارزار فشار حداکثری بر تصمیمات اقتصادی کشور سخن گفت.
پورابراهیمی چهارشنبه 8 اردیبهشت، در گفتگو با خبرگزاری «مهر» ضمن تفکیک میان «تعلیق» تحریم‌ها و «لغو» آنها به طور ضمنی تاثیر فشارهای اقتصادی حاصل از تحریم‌ها را تایید کرد و گفت: «در صورتی که جمهوری اسلامی ایران تعلیق تحریم‌ها را به‌جای لغو تحریم‌ها بپذیرد کل اقتصاد کشور با تصمیمات کوتاه مدت گره می‌خورد و امکان تصمیم‌گیری راهبردی و بلندمدت وجود ندارد.»

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران
محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بحث «تعلیق» تحریم‌ها را برای استمرار فشار آمریکا علیه ایران در آینده دانست و گفت: «وقتی صحبت از تعلیق تحریم‌ها می‌شود اساسا امکان تصمیم‌گیری در اقتصاد کشور از بین می‌رود.»
او با ابزار این که آمریکایی‌ها در مذاکرات وین به دنبال تغییر در مفاد برجام هستند، رفع موقت تحریم‌ها را مانع شکل‌گیری اقتصاد راهبردی در کشور به شمار آورد و اظهار داشت: « نگه‌داشتن کشور در شرایطی که نه می‌تواند برنامه‌ریزی بلندمدت کند و نه تصمیم کوتاه‌مدت بگیرد موجب می‌شود اقتصاد ایران تبدیل به اقتصاد غیرراهبردی شود که فقط قادر به اتخاذ تصمیمات کوتاه‌مدت و مقطعیاست و دیگر امکان تدوین و تصویب تصمیمات بلندمدت وجود ندارد.»
این نماینده مجلس «تعلیق و رفع موقت» تحریم‌ها را خلع سلاح ایران در مذاکرات با آمریکا توصیف کرد و گفت: «در صورت هر گونه اقدام مغایر با تعهدات طرف مقابل در لغو تحریم‌های اقتصادی برای حل مشکلات کشور، وزیر امور خارجه باید پاسخگو باشد.»

Advertisement

جعفر قادری دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز در خصوص تلاش دولت برای تعلیق تحریم ها، گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل ۴ دسته هسته ای، موشکی، حقوق بشری و تروریستی است. اگر همه این چهار دسته تحریم ها لغو نشود و صرفاً تحریم های هسته ای لغو شود، هیچ اتفاق خاصی در اقتصاد کشور رخ نخواهد داد».

وی اظهار داشت: تنها لغو کلیه تحریم ها به صورت کامل است که می تواند مشکلات اقتصادی کشور را کاهش دهد در غیر این صورت با تعلیق برخی از تحریم ها مشکلی حل نخواهد شد.
گفتنی است در دور جدید مذاکرات که از سه‌شنبه 7 اردیبهشت آغاز شده است آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را در 3 بخش فهرست کرده و نرمش‌هایی درباره تحریم‌ها در دو بخش نفت و بانک مرکزی ایران از خود نشان داده است.
در مقابل عباس عراقچی نماینده ایران در این مذاکرات نیز دو فهرست جداگانه تحت عنوان «تحریم‌های موضوعی» و «تحریم افراد حقیقی و حقوقی» مطرح کرده و خواستار رفع تحریم تمام آنها شده است.
هر چند که حاضران در این دور از گفتگوها به‌ویژه نماینده ایران از سرعت بیشتر این مذاکرات سخن گفته‌اند اما شواهد نشان می‌دهد تنش‌های بیرونی نیز به موازات مذاکرات افزایش یافته‌اند.
انتشار فایل صوتی ظریف و رویارویی چند باره شناورهای سپاه پاسداران با ناوهای آمریکایی در خلیج در آستانه دور سوم مذاکرات، شواهدی بر سرعت تنش‌هاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید