نازنین زاغری-راتکلیف در پرونده جدید به حبس و ممنوع الخروجی محکوم شد

همسر نازنین زاغری: ظریف «مدیر ارشد بازاریابی صنعت گروگان‌گیری ایران» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری راتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی از محکوم شدن موکلش در پرونده جدید و تحمل یک سال حبس و یک سال ممنوع الخروجی او خبر داد.

حجت کرمانی، روز دوشنبه 26 آوریل، به پایگاه خبری «امتداد» گفت رای پرونده دوم نازنین زاغری در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران صادر شده و بر اساس این رای، موکلش به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و یک سال منع خروج از کشور محکوم شده است.

Advertisement

کرمانی افزود: «از نظر موکل و وکیل رای صادره منطبق بر قوانین موضوعه کشور نیست در مهلت مقرر قانونی در خصوص تجدیدنظرخواهی اقدام خواهد شد».

آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند دو تابعیتی در خصوص پرونده جدیدش 24 اسفند 1399 برگزار شد و طبق گفته‌های وکیل پرونده، قوه قضاییه ایران قرار بود پس از تعطیلات نوروز1400، رأی پرونده دوم او را ابلاغ کند.

در همین رابطه، به گزارش «اسکای نیوز»، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در واکنش به صدور این حکم گفت که دولت بریتانیا تلاش‌هایش را برای آزادی نازنین زاغری دوچندان می‌کند.

او افزود در این زمینه با «دوستان آمریکایی‌مان هم در حال همکاری هستیم.»

ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، اخیرا در مصاحبه‌ای با «العربیه» اقدام ایران در آزاد نکردن همسرش را با برگزار نشدن دادگاه بدهی‌های400 میلیون پوندی بریتانیا به ایران مرتبط دانسته و با توصیف آن به «گروگان‌گیری»، جامعه جهانی را به عدم سخت‌گیری درباره این موضوع متهم کرد.

او گفت که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران «مدیر ارشد بازاریابی صنعت گروگان‌گیری» این کشور است.

راتکلیف در باره موضوع پرونده دوم زاغری با تاکید بر اینکه همسرش در ایران به وضوح به گروگان گرفته شده گفته بود: «من فکر می‌کنم اتهامات مطرح شده در آن بی‌ربط است. به طور رسمی این اتهام «تبلیغات علیه رژیم» است اما روشن است که این پرونده فقط به عنوان یک برگ برنده برای نگهداشتن نازنین طی مذاکرات ایران با بریتانیا است.»

نازنین زاغری کارمند «بنیاد تامسون رویترز» که شاخه فعالیت‌های بشردوستانه خبرگزاری «رویترز» است سال 2016 در تهران بازداشت و به اتهام توطئه برای سرنگونی دولت ایران به پنج سال زندان محکوم شد. او پس از اتمام دوره محکومیت در پرونده اول، در مارس 2021 آزاد شد.

زاغری هنگام سفر برای معرفی دختر خردسالش، گابریلا، به والدینش در فرودگاه امام خمینی تهران دستگیر شد.

حکومت ایران دو تابعیتی بودن شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و به گفته دولت‌های غربی و نهادهای حقوق بشری از دستگیری و «گروگان‌گیری» افراد دو تابعیتی به مثابه ابزار فشار برای پیش بردن مقاصد خود مانند چانه‌زنی در رابطه با تحریم‌ها و دیگر مناسبات سیاسی بهره می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید