ایران: آمریکا باید تحریم‌ها بر 1500 مقام ایرانی را لغو کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی در وین گفت که ایالات متحده، برای احیای توافق هسته‌ای، تحریم‌های حدود 1500 تن از مقام‌های ایرانی را باید حذف کند.

به گزارش «بلومبرگ» عباس عراقچی در حاشیه نشست وین، با اشاره به اینکه راه‌حل گام به گام رفع تحریم‌ها یا کاهش تعهدات کنار گذاشته شد، تأکید کرد که تحریم‌های سازمان‌ها و نهادها و اشخاصی که حدود 1500 مورد می‌شود، همه باید برداشته شود.

عراقچی همچنان گفت: «تحریم‌ها باید برداشته شود، راستی‌آزمایی انجام و سپس ایران به تعهدات خود بازگردد.»

تحریم‌هایی که امریکا علیه ایران اعمال کرده دو نوع است؛ نخست تحریم‌های موضوعی یا به اصطلاح بخشی مانند تحریم‌های نفتی، بانکی، بیمه، کشتیرانی، پتروشیمی، ساختمان و خودرو و دیگری تحریم‌های مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی می‌شود.»

او اضافه کرد: «فهرست تحریمی مربوط به اشخاص، فهرست طولانی و حدود هزار و 500 مورد است، اما ما در هر دو جهت حرکت می‌کنیم، تحریم‌های بخشی همه باید برداشته شود و فکر می‌کنم در این زمینه تفاهماتی وجود دارد، تحریم‌های اشخاص هم به همین ترتیب باید برداشته شود. مباحث پیچیده‌ای در این زمینه مطرح است که در حال بررسی آنها هستیم.»

این اظهارات عراقچی پس از جلسه وی با اعضای مجلس بود، پیش از این مجتبی ذوالنور عضو مجلس ایران گفته بود: «مجلس تصمیم می‌گیرد که آیا به دولت اختیار بازگشت به برجام بدهد یا خیر. خواسته ما لغو تحریم‌هاست نه فریب مردم.»

او گفت: «حرف‌هایی که زده می‌شود که اگر به برجام برگردند ما هم یک‌روزه به تعهدات برجامی برمی‌گردیم حرفی خلاف قانون و بی‌پشتوانه است که مجلس مقابل آن خواهد ایستاد.»

در حال حاضر ایران و آمریکا به میزبانی وین پایتخت اتریش و به طور غیرمستقیم و با واسطه اتحادیه اروپا و دیگر اعضای برجام یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه مشغول مذاکره برای رفع تحریم در برابر اعمال محدودیت مجدد بر برنامه اتمی هستند.

آمریکا اخیرا تایید کرد که می‌خواهد، در برابر رفع تحریم‌های ایران، این کشور دوباره به تعهدات خود بازگردد یعنی غنی‌سازی 20 درصدی را متوقف کند، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را کاهش دهد و با اجرای پروتکل الحاقی، سطح بازرسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی را بالا ببرد.

در برابر ایران همواره اعلام کرده که قبل از عمل به این اقدامات، آمریکا تحریم‌های دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ را رفع کند.

مذاکرات هسته‌ای در وین فردا از سرگرفته می‌شود

اتحادیه اروپا روز دوشنه 26 آوریل 2021 اعلام کرد گفتگوها درباره برنامه هسته‌ای ایران از فردا سه‌شنبه به ریاست انریکه مورا، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا از سرگرفته می‌شود.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده: «شرکت‌کنندگان گفتگوها درباره امکان بازگشت ایالات متحده به برجام و چگونگی ضمانت اجرایی کامل و کارای این توافق بحث می‌کنند.»

پیش از این دیپلمات‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا اعلام کرده بودند که «پیشرفت‌هایی در مذاکره با ایران صورت گرفته اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به توافق باقی مانده است. همه طرف‌ها را به استفاده از فرصت‌‌های دیپلماتیک تشویق می‌کنیم. هرگونه اقدامات تنش‌زا از سوی هر طرف که ممکن است، پیشرفت مذاکرات را به خطر بیندازد، محکوم می‌کنیم.»

ایران تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی 60 درصدی را کاهش می‌دهد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 23 آوریل اعلام کرد که ایران تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 60 درصد در تاسیسات نطنز را از دو مجموعه آبشار به یک آبشار کاهش داده است.

بر اساس گزارشی که به نقل از یک گزارش محرمانه آژانس به رویت خبرگزاری «رویترز»، رسیده است، ایران هم‌اکنون از یک آبشار سانتریفیوژهای آی-آر-6 برای غنی‌سازی 60 درصدی استفاده می‌کند. این در حالی‌است که پیشتر ایران از آبشار آی-آر-4 برای غنی‌سازی تا خلوص 60 درصد استفاده می‌کرد.

به نوشته «رویترز» مقامات جمهوری اسلامی اخیرا از دستیابی به اورانیوم غنی‌شده تا میزان 60 درصد، خبر داده بودند و این حرکت ایران، منجر به پیچیده‌تر شدن مذاکرات غیرمستقیم فعلی با ایالات متحدهبرای نجات برجام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید