حداقل 3 کشته در حمله پهپادی به نفتکش ایرانی در سواحل سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت نفت سوریه روز شنبه 24 آوریل 2021 اعلام کرد یک نفتکش در سواحل این کشور در دریای مدیترانه مورد حمله پهپادی قرار گرفته و دچار حریق شد. دیدبان حقوق بشر سوریه گفت این نفتکش به ایران تعلق دارد و در نتیجه این حمله در نزدیکی ساحل بانیاس حداقل 3 نفر کشته شدند.

خبرگزاری رسمی سوریه هم به نقل از وزارت نفت این کشور در صفحه توئیترش اعلام کرد: « نفتکشی که از سمت لبنان به بانیاس در حرکت بود با یک پهپاد مورد حمله قرار گرفت و دچار آتش‌سوزی شد.»

نفتكش ايرانى در ساحل بانياس سوريه
نفتكش ايرانى در ساحل بانياس سوريه
Advertisement

خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که این نفتکش متعلق به ایران است. شبکه عرب‌زبان ایرانی «العالم» نیز گزارش کرد نفتکش مورد نظر یکی از سه‌ نفتکشی است که جدیدا وارد بندر نفتی بانیاس سوریه شده‌اند. این شبکه به نقل از منابع خود گزارش کرد دو پرتابه این نفتکش را هدف قرار داده‌اند که یکی از آنها به سطح کشتی و دیگری به جلوی آن برخورد کرده و آسیب‌هایی به آن وارد کرد.

رسانه‌های ایرانی اعلام کردند نفتکش مذکور با دو موشک هدف گرفته و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است پهپادی که به این کشتی حمله کرد از سمت لبنان آمده بود.

برخی گزارش‌ها در ایران ادعا کردند این کشتی پرچم پاناما برافراشته بود و فقط نفت موجود در آن به ایران تعلق داشت.

از سوی دیگر، رامی عبدالرحمان، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه، به خبرگزاری «فرانس‌پرس» گفت که نفتکش ایران در نزدیکی بندر نفتی بانیاس مورد حمله گرفت اما هنوز نمی‌دانیم آیا این حمله از جانب اسرائیل اسرائیل صورت گرفته یا خیر.

با این حال او ضمن تایید خبر مرگ حداقل سه نفر در این حمله گفت دو نفر از آنها از نیروهای حاضر در این نفتکش بودند.

جنگ نفتکش‌ها

در ماه‌های گذشته ایران و اسرائیل بارها کشتی‌های همدیگر را مورد هدف قرار دادند و تنش میان این دو کشور شکل جنگ دریایی به خود گرفته است.

حدود دو هفته پیش، کشتی «هایپریون ‌رای» تجاری متعلق به اسرائیل، در دریای عرب مورد حمله قرار گرفت. شبکه 12 تلویزیون اسرائیل به نقل از مقاماتی که اسامی آنها ذکر نشد، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد. این حمله دو روز پس از انفجار تاسیسات هسته‌ای نطنز و تهدید ایران به انتقام‌گیری از اسرائیل، صورت گرفت.

در ماه مارس گذشته هم یک کشتی باری ایرانی به نام «شهرکرد» در نزدیکی سواحل لاذقیه در آب‌های مدیترانه مورد هدف قرار گرفت که یکی از 12 کشتی ایرانی بود که به گزارش روزنامه وال‌ستریت ژورنال، در 3 سال گذشته از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفتند.

بیشتر این کشتی‌ها نفت و اسلحه به سوریه قاچاق می‌کردند و با دور زدن تحریم‌ها می‌کوشیدند پول مورد نیاز برای تامین هزینه‌های هنگفت سپاه پاسداران و بازوهای منطقه‌ای ایران را کنند. براساس گزارش وال‌ستریت ژورنال اسرائیل پس از آن به این حملات دست زد که ایران به وعده‌های خود درباره عدم تحویل نفت یک نفتکش مصادره شده به سوریه عمل نکرد و جامعه جهانی در زمینه واکنش به این اقدام کوتاهی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size