مشاور وزیر کشور: به بسیاری از معترضان آبان 98 از نزدیک شلیک شد

علی شمخانی در رابطه با معترضان آبان گفته بود که ما می‌زنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روح ‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور ایران اذعان کرد که به 23 درصد از معترضان آبان 98 «از فاصله نزدیک و به شقیقه شلیک شده بود».

جمعه‌ای در گفت‌و‌گویی در شبکه اجتماعی «کلاب‌ هاوس» تاکید کرد: «16درصد کشته‌شدگان حوادث آبان 98 در حمله به مراکز نظامی و 31 درصد در حال تخریب یا حمله به تاسیسات عمومی و شهری کشته شدند.»

مهمترین روایت از آمار و چگونگی کشته شدن معترضان اعتراضات سراسری آبان 98 را محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس ایران بیان می‌کند.

صادقی به نقل از کانال تلگرامی «امتداد»، گفت: «در یکی از جلسات، دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی در دی ماه 98 که با حضور چهره‌های سیاسی برگزار شد و من هم در آن حضور داشتم، آماری از کشته‌شدگان مطرح شد. تصور من این بود که گویا قصد دارند آن را بصورت عمومی اعلام کنند اما این آمار هیچگاه به شکل رسمی اعلام نشد.»

این نماینده پیشین مجلس از اظهار خوشحالی یک نماینده وابسته به اصولگرایان از اعلام رقم 1500 کشته شده توسط خبرگزاری «رویترز» سخن گفت و اظهار داشته بود: «یک مورد عجیب هم که در آن حریانات باعث شگفتی و تاسف من شد این بود که یکی از نمایندگان وابسته به جبهه پایداری که عضو کمیسیون امنیت بود پس از اعلان آمار 1500نفر توسط خبرگزاری رویترز ابراز خوشحالی می‌کرد که اعلام این آمار باعث رعب مردم می‌شود و موجب می‌شود مردم از ترس دیگر در اعتراضات شرکت نکنند.»

صادقی به رویکرد غالب امنیتی در ایران که بر اساس سرکوب و کشتار معترضان پایه ریزی شده اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد: «یکی از مسئولین امنیتی در جریان همین ماجرا [اعتراضات آبان 98] با مباهات عنوان کرد که در فرانسه جلیقه زردها، مدت‌هاست که درخیابان هستند و پلیس نمی‌تواند آنها را کنترل کند اما ما سه روزه این اعتراضات را جمع کردیم.»

بلغ ما بلغ، ما می‌زنیم

در پی سخنان محمود صادقی، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به انتقاد از او در قبال کشتار معترضان طی یکی از جلسات کمیسیون‌های مجلس گفت: « ولو بلغ ما بلغ، ما می‌زنیم».

پیش از این نیز احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس ایران، چهارشنبه 18 فروردین، در نطق پیش از دستور مجلس پیرامون حوادث آبان 98 گفته بود که «دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است» و از مقاومت وزیر کشور در اعلام تعداد کشته شدگان آن حوادث سخن گفته بود.

علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران، نیز سوم آذر 98 گفته بود که به «خیلی» از کشته‌شدگان «از فاصله یک متری و یک‌‌ونیم‌ متری» شلیک شده بود و «این یعنی گلوله از میان خودشان شلیک شده است.»

با این حال تصاویر و ویدیوهایی که از سرکوب اعتراضات آبان منتشر شد به وضوح نشان‌ می‌داد شلیک نیروهای امنیتی و انتظامی به معترضان از فاصله نزدیک و از روی بام ساختمان‌ها انجام می‌گرفت.

آبان 98 خیزشی علیه حکومت

اعتراضات آبان 98 در ایران، در ابتدا به عنوان واکنشی به افزایش سه برابری قیمت بنزین آغاز شد اما به‌تدریج به یک جنبش علیه حکومت تبدیل شد و با سرکوب خونین دستگاه‌های امنیتی و نیروی انتظامی و سپاه و کشتن 1500 معترض طبق برخی گزارش‌ها، پایان یافت.

در ویدیوهایی که از این اعتراضات منتشر شد، نیروهای امنیتی اقدام به سرکوب خشونت آمیز اعتراضات کردند که در خشن‌ترین نمونه آن، کشتار مردم ماهشهر در نیزار حومه این شهر بود.

از همان روز اول آغاز اعتراضات به دستور شورای امنیت کشور در ایران قطعی سراسری اینترنت آغاز شد و تقریبا تا دو هفته ادامه داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید