ایران؛ صدور حکم شلاق برای دو دانشجو بابت انتشار مطالب انتقادی در تلگرام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران از قطعی شدن حکم 36 ضربه شلاق برای دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شاهرود، به اتهام نشر مطالب انتقادی در یک کانال تلگرامی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک، دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود، پنج‌شنبه 22 آوریل، به 36 ضربه شلاق محکوم شدند.

محمدعلی کامفیروزی، وکیل این دو دانشجو نوشت: «میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک بر اساس حکم بدوی که 29 دی 99، صادر شده بود، بابت اتهام «مشارکت در نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق کانال انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شاهرود»، هر کدام به تحمل 36 ضربه شلاق محکوم شده بودند.»

به گفته کامفیروزی، تائید این حکم و قطعی شدن آن در حالی صورت گرفت که موکلان او هنوز تفهیم اتهام نشده‌اند و دادگاه تاکنون مصادیق اکاذیب مدنظر خود را ارائه نداده‌ است.

او با بیان این که دادگاه و قاضی رسیدگی به پرونده موکلانش صلاحیت رسیدگی به این پرونده را نداشته‌اند، نوشت، در قانون بابت جرم نشر اکاذیب رایانه‌ای، مجازاتی مانند آنچه برای موکلانش صادر شده، تعیین نشده ‌است.
کامفیروزی در ادامه، اقدام صورت گرفته علیه موکلانش را «پرونده سازی‌های بی‌اساس» از سوی «اطلاعات سپاه» عنوان کرد.

انتقاد شدید مجامع بین‌المللی از مجازات‌هایی مانند شلاق

مجازات‌هایی مانند ضربات شلاق، همواره انتقاد شدید مجامع بین‌المللی و فعالان حقوق بشری را به دنبال داشته ‌است.
میثاق بین‌المللی منع شکنجه و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که برپایه اعلامی جهانی حقوق بشر تدوین شده‌ است، «توسل به مجازات‌های غیرانسانی» مثل قطع عضو را ممنوع می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید