هشدار 2000 مقام اسرائیلی به بایدن درباره خطر برنامه هسته‌ای ایران

مقام‌های ارشد امنیتی اسرائیل در نامه‌ای از بایدن خواستند به توافق برجام باز نگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیش از 2000 مقام ارشد امنیتی بازنشسته اسرائيلی، دوشنبه 19اوریل 2021، در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، درباره روند مذاکرات و بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران و خطر مستقیم برنامه هسته‌ای ایران علیه اسرائیل هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، این نامه که از سوی «کانون دفاع و امنیت اسرائیل» تهیه شده و وب‌سایت آمریکایی «واشینگتن فری بیکن» به نسخه‌ای از آن دست یافته، به امضای سازمان «Habithonistim» یکی از موسسه‌های با عضویت صدها تن از افسران عالی‌رتبه اسرائیلی بازنشسته، رسیده است.

در این نامه آمده است:«از این که دولت بایدن و تعدادی از کشورهای اروپایی، که درباره فعالیت‌های ایران آگاهند و برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران تلاش می‌کنند، احساس نگرانی می‌کنیم».

در متن این نامه آمده «رژیم ایران آشکارا و به طور علنی برای نابودی کشور ما تلاش می‌کند» و «ممانعت از توانایی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای و مقابله با فعالیت‌های پلید رژیم ایران امری اساسی برای جلوگیری از وقوع فاجعه است».

در این نامه آمده است که در پی توافق‌های صلح امضا شده اخیر، تصمیم دولت بایدن برای دادن «شریان زندگی» به ایران، تهدیدی در جهت «تضعیف ثبات منطقه‌ای» است.

در این راستا مقام‌های اسرائیلی بسیاری از اصولی را مشخص کردند که دولت آمریکا و قدرت‌های اروپایی می‌باید طی مذاکرات برای دستیابی به توافق جدید هسته‌ای با ایران به آنها پایبند شوند.

در این نامه همچنین آمده «اولا نباید به توافق هسته‌ای اصلی سال 2015 موسوم به برجام بازگشت»، این توافق در از بین بردن توانایی‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم در ایران شکست خورده است و این امکان را به ایران داده تا فعالیت‌های هسته‌ای غیر اعلام شده‌ای انجام دهد، و در بازرسی از تاسیسات نظامی ایران با شکست مواجه شده است. و به ایران این قابلیت را داده تا موشک‌هایی با توان هسته‌ای دقیق را توسعه داده و در همه مناطق خاورمیانه مستقر کند و این توافق همچنین در مقابله با حمایت رژیم ایران از تروریسم، شکست خورده است».

بنا به این نامه هر گونه توافق جدید با ایران باید «عملیات بازرسی در هر وقت و هر مکانی» از تاسیسات ایران را شامل شود.

به موجب توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی، تهران مجبور نیست به بازرسان هسته‌ای بین‌المللی اجازه دسترسی به مواضع نظامی سری آن که شامل بخش‌هایی اصلی از برنامه تسلیحات هسته‌ای رژیم است، را بدهد.

بنا به اسناد سری ایران که اسرائیلی‌ها در سال 2018 به آن دست یافتند عدم دسترسی بازرسان بین‌المللی به مراکز نظامی سری ایران به این کشور این امکان را داده تا عملیات غنی‌سازی اورانیوم و ادامه فعالیت‌های هسته‌ای را حتی پس از امضای توافق هسته‌ای، ادامه دهد.

مقامات امنیتی اسرائیلی در این نامه همچنین نوشتند: «با توجه به کارنامه رژیم ایران در نقض مکرر تعهدات هسته‌ای‌ خود.. هر گونه توافق جدید باید روند بازرسی‌های فراگیری را درهر زمانی و هر مکانی از جمله تاسیسات نظامی شامل شود».

این مقام‌های نظامی ارشد اسرائیلی همچنین خواستار اعمال محدودیت‌هایی علیه برنامه موشک‌های بالستیک ایران در هر توافق جدید و ادامه تحریم‌ها علیه «موسسه تروریسم جهانی ایران» شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید