محکومیت روزنامه‌نگار زنجانی پس از افشاگری علیه مسئولان

دو سال پیش پس از نقد عملکرد شهرداری و شورای شهر توسط مهدی سهرابی پرونده‌ای برای او تشکیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مهدی سهرابی، خبرنگار یکی از رسانه‌های محلی زنجان، در پی شکایت یکی از اعضای شورای شهر و یک شاکی خصوصی به تحمل حبس، پرداخت جزای نقدی، ممنوعیت از فعالیت در حرفه خبرنگاری و عذرخواهی در یکی از جراید محلی محکوم شد.

این روزنامه‌نگار در پایگاه خبری «صدای زنجان» مشغول فعالیت بود، با رای دادگاه تجدیدنظر استان زنجان به تحمل 13 ماه و 17 روز حبس تعلیقی و پرداخت دو میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. افزون بر این، به عنوان مجازات تکمیلی، این روزنامه‌نگار به یک سال ممنوعیت از فعالیت در حرفه خبرنگاری و عذرخواهی در یکی از جراید محلی محکوم شد.

سهرابی، در طول فعالیت خود گزارش‌هایی را علیه شورای شهر و شهرداری زنجان منتشر کرد که باعث شد دو سال پیش، یکی از اعضای شورای شهر زنجان علیه او شکایت کند و پرونده‌ای برایش تشکیل شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری «هرانا» ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، شنبه 17 آوریل 2021، این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر استان زنجان، عینا تایید شد و در تاریخ 14 آوریل توسط شعبه هشتم دادگاه تجدیدنظر استان زنجان صادر و به این خبرنگار ابلاغ شده است.

سهرابی، سال گذشته، در مرحله بدوی، توسط دادگاه کیفری از بابت اتهام «توهین» به پرداخت پنج میلیون و 100 هزار تومان جزای نقدی و از بابت اتهام نشر اکاذیب در بستر فضای مجازی به تحمل 13 ماه و 17 روز حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس حکم این دادگاه که در تاریخ 2 مارس 2021 صادر شد، با اعمال یک درجه تخفیف از سوی دادگاه انقلاب، جزای نقدی به دو میلیون تومان کاهش پیدا کرد و حکم حبس او به حالت تعلیق درآمد.

این پرونده، دو سال پیش، با شکایت محمدمسعود مرادخانی، یکی از اعضای شورای شهر زنجان و یک شاکی دیگر به نام مینا حیدری علیه سهرابی گشوده شد. گفته می‌شود این پرونده در پی انتشار خبر و گزارش‌های او از عملکرد شورا‌ی شهر و شهرداری‌ زنجان تشکیل شد.

سازمان «گزارش‌گران بدون مرز»، جمهوری اسلامی ایران را یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران دانسته و اعلام کرد که هم‌اکنون 21 زن و مرد روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار در این کشور، پشت میله‌های زندان هستند.

این سازمان بین‌المللی، ماه گذشته همزمان با فرا رسیدن سال نو شمسی در ایران، در گزارشی از مقام‌های ایران، خواستار آزادی روزنامه‌نگاران در بند که تنها وظیفه «اطلاع‌رسانی» را به عهده داشتند، شد.

همچنین، جاوید رحمان، گزارش‌گر ويژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، اعلام کرد: «ایران یکی از بدترین کشورها در عرصه سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید