یک دیپلمات اروپایی: افزایش غنی‌سازی مذاکرات را دشوارتر می‌کند

تهران: هر ساعت 9 گرم اورانیوم 60 درصدی تولید می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام اروپایی آگاه به روند مذاکرات وین نسبت به خطر آغاز عملیات غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در تاسیسات نطنز و پیامدهای منفی آن در گفتگوهای جاری برای احیای برجام، هشدار داد.

این دیپلمات اروپایی که در مذاکرات هسته‌ای مشارکت داشت، به شرط عدم افشای نامش، در روز جمعه 16 آوریل 2021، در میان جمعی از خبرنگاران از جمله خبرنگار «العربیه» خاطر نشان ساخت که حادثه نطنز و بالا رفتن درصد غنی‌سازی از سوی ایران، بر دشواری مذاکرات جاری می‌افزاید.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران جمعه 27 فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنیم» گفت: «غنی‌سازی 60 درصدی هم اکنون در تاسیسات هسته‌ای احمدی روشن در جریان است.»

صالحی افزود: «الان اورانیوم 60 درصد را 9 گرم در ساعت تولید می‌کنیم ولی یک بهینه‌سازی انجام می‌دهیم که در نطنز با یک تزریق همزمان، هم اورانیوم 20% تولید کنیم و هم 60%»

تهران دو روز پس از عملیات «خرابکارانه» علیه تاسیسات هسته‌ای نطنز اعلام داشت که غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد.

اتحادیه اروپا: برای غنی‌سازی 60 درصدی توجیه معقولی ندارد

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در ایران، گفت که این کار هیچ توجیه معقولی ندارد و این یک اقدام نگران کننده است.

به گزارش «آسوشیتدپرس» پیتر استانو جمعه 16 آوریل 2021 در گفت‌و گو با خبرنگاران گفت: «این امور تحولات نگران کننده‌ای است که هیچ توجیه معقولی از سوی ایران ندارد.»

استانو افزود: «به همین دلیل ما درگیر مذاکرات وین هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که از این اقامات دست برداشته و ایران به اجرای تعهدات برجامی‌اش باز گشته و راهی پیدا کنیم که تمام طرف‌ها به طور کامل به برجام پایبند باشد و تحریم‌های آمریکا برداشته شود.»

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه سه‌شنبه گذشته در مذاکرات پیرامون احیای برجام، اعلام کرد که ایران قصد دارد غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 60 درصد را در تأسیسات هسته‌ای خود آغاز کند و این تصمیم را به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده است.

این در حالی است که یک روز پس از پایان نشست بی‌نتیجه کمیسیون مشترک برجام در وین، علی اکبر صالحی رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، جمعه 16 آوریل از تولید اورانیوم با غنای 60‌درصد خبر دادند.

صالحی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنیم» با تایید خبر اعلامی از سوی رئیس مجلس ایران گفت: «غنی‌سازی 60درصدی هم اکنون در تاسیسات هسته‌ای احمدی روشن در جریان است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید