کانادا: ایران از بحران کرونا برای جاسوسی و دخالت در امور داخلی استفاده کرد

دستگاه اطلاعاتی کانادا اعمال فشار عوامل وابسته به ایران بر خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی مقیم را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دستگاه اطلاعاتی کانادا و دیوید ویگنولت مدیر سرویس اطلاعاتی امنیتی این کشور اعلام کردند که سال 2020، شاهد بالاترین سطح جاسوسی و مداخله‌جویی‌های خارجی علیه کانادا بود.

وی افزود شرایطی که کشور به دلیل بحران کرونا تجربه می‌کند، توسط برخی طرف‌ها در تلاش برای پیشبرد منافع خود، مورد بهره برداری قرار گرفته است.

دستگاه اطلاعاتی کانادا، روسیه، چین و ایران را به عملیات جاسوسی علیه اوتاوا متهم کرد و در این رابطه به حادثه هواپیمای اوکراینی و تهدیدهای ایران علیه خانواده قربانیان هواپیما در داخل کانادا استناد نمود.

سرویس اطلاعات و امنیت کانادا در گزارش سالانه خود اعلام کرد که عملیات جاسوسی از سوی عوامل خارجی و دخالت در امور داخلی کانادا در سال گذشته به سطحی رسید که از زمان جنگ سرد تاکنون دیده نشده است.

بر اساس همین گزارش، بخشی از این وضعیت، معلول «ضعف‌های ناشی از همه‌گیری کرونا» است.
در گزارش اطلاعاتی کانادا به اقدامات جاسوسی «روسیه و چین» اشاره شده است.

شبکه «سی.بی.سی» کانادا تاکید کرد، دربخشی از این گزارش، از قول منابع موثق آمده است که بستگان و خانواده‌ قربانیان سانحه هواپیمای اوکراینی که مقیم کانداد هستند، هدف آزار و اذیت عوامل وابسته به نظام ایران قرار گرفته‌اند.

دستگاه اطلاعاتی کانادا با اعلام این که این گونه اقدامات نظام ایران «چه بسا از موارد مداخله خارجی باشد»، تاکید کرد: «تهدیدهای اصلی علیه امنیت ملی از قبیل افراط‌ گرایی خشونت‌بار، مداخله‌گری‌های خارجی، جاسوسی و فعالیت‌های مخرب سایبری، در سال 2020 افزایش یافته و جنبه خطرناکتری برای مردم کانادا ایجاد کرده است.»

در این گزارش خاطر نشان شده که «جاسوسی خارجی در برهه شیوع همه‌گیری کرونا در سال گذشته، افزایش یافت که ناشی از افزایش شمار افرادی است که از خانه کار می‌کنند.»

در ادامه گزارش آمده است: «این اطراف خارجی، از جمله سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای دشمن و عوامل نیابتی آن‌ها، سعی در بهره‌برداری از شرایط اجتماعی و اقتصادی ایجاد شده ناشی از همه‌گیری، در راستای جمع‌آوری اطلاعات ارزشمند دارند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید