وزارت اطلاعات ایران مدعی شناسایی عامل انفجار نطنز شد

سایت نطنز تنها یک روز پس از راه‌اندازی سانتریفیوژهای جدید مورد حمله قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام مطلع در وزارت اطلاعات ایران مدعی شناسایی هویت عامل انفجار اخیر در سایت اتمی نطنز شد.

«ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران، دوشنبه 23 فروردین به نقل از این مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده نوشت: «هویت فردی که با ایجاد اختلال در سیستم برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز باعث قطع برق‌رسانی به یکی از سالن‌های این مجتمع شده بود، شناسایی شده است.»

این مقام امنیتی با اشاره به این که اقدامات لازم برای دستگیری عامل انفجار مجتمع نطنز در دست انجام است، به «ایرنا» گفته: «بر اساس گزارش گروه فنی بررسی‌کننده ح، چگونگی ایجاد اختلال در سیستم برق‌رسانی نیز از سوی گروه فنی مشخص شده و از دیروز مجموعه اقدامات لازم برای بازگرداندن سالن آسیب‌دیده به مدار فعالیت مجدد آغاز شده است.»

وزارت اطلاعات ایران که معمولا در موارد مشابه اقدام به صدور بیانیه می‌کند، در رابطه با ادعای شناسایی یا دستگیری عامل انفجار نطنز سکوت اختیار کرده است.

این اولین بار نیست که ایران افراد مختلف را به اتهامات مشابه به‌ویژه ظن جاسوسی برای اسرائیل متهم و بازداشت می‌کند. در یکی از آخرین موارد مشابه فردی به نام «سید محمود موسوی‌مجد»، به جاسوسی برای اسرائیل متهم و در 31 خرداد 99 اعدام شد. موسوی‌مجد متهم شده بود که «در ازای جاسوسی و افشای اطلاعات در مورد مشخصات یگان‌های مستشاری، جنگ افزارها، سیستم‌های مخابراتی، معرفی فرماندهان و رفت و آمد آن‌ها» از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه و نیز «موقعیت‌های جغرافیای مراکز مهم و کد‌ها و رمزها، دلار‌های آمریکایی دریافت می‌کرد.»

پیش از موسوی‌مجد، مازیار ابراهیمی هم به مشارکت در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به دستور اسرائیل متهم شده و سال‌ها در زندان ماند. ابراهیمی که بعدها آزاد شد در مصاحبه با رسانه‌ها تاکید کرد که اعترافات او بر مبنای واقعیت نبوده‌اند بلکه به دلیل شکنجه‌های طولانی و شدید مجبور شده به دروغ نقش خود را در ترور دانشمندان هسته‌ای به عهده بگیرد اما دو سال پس از پخش اعترافاتش در تلوزیون ایران، طی برنامه‌ای به نام «کلوب ترور»، به دلیل اثبات بی‌گناهی‌اش آزاد می‌شود.

ابراهیمی و 11 نفر دیگر که در آن برنامه تلویزیونی اعتراف کرده بودند پس از حدود سه سال و نیم زندان، همگی آزاد شدند.

مجید جمالی‌فشی، رزمی‌کار ایرانی، دارنده مدال برنز جهانی کیک‌بوکسینگ نیز پیش از ابراهیمی دستگیر و محکوم به ترور مسعود علی‌محمدی به دستور اسرائیل شده بود. او پس از محاکمه اعدام شد.

پیشتر مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی روز دوشنبه 16 فروردین مدعی شد که «یک جاسوس اسرائیلی و چند جاسوس درارتباط با سرویس‌های امنیتی کشورهای مختلف» در این استان دستگیر شده‌اند.

گفتنی است که تنها یک روز پس از راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات اتمی نطنز دیروز، سایت مذکور برای دومین بار در کمتر از یک‌سال مورد حمله قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size