ظریف در واکنش به انفجار نطنز: از اسرائیل انتقام می‌گیریم

سایت اتمی نطنز در کمتر از یکسال 2 بار مورد حمله قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به انفجار دیروز سایت اتمی نطنز که اخیرا با نسل جدید سانتریفیوژها راه‌اندازی شده بود، این انفجار را به اسرائیل منتسب کرد و وعده انتقام‌گیری داد.

به گزارش «ایرنا»، ظریف که دوشنبه 23 فروردین، در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران برای ارائه گزارشی از مذاکرات اتمی وین حاضر شده بود با اشاره به حادثه دیروز در نطنز بر «ضرورت حفاظت مناسب از تاسیسات و دانشمندان هسته‌ای ایران در این شرایط حساس تاکید کرد.»

وزیر خارجه ایران با متهم‌کردن اسرائیل به سنگ‌اندازی در راه لغو تحریم‌ها علیه ایران گفت: «مقامات سیاسی و نظامی اسرائیل صراحتا گفته بودند که اجازه پیشرفت در رفع تحریم‌ها را نخواهند داد و اکنون تصور می‌کنند به هدف خود می‌رسند. ولی اسرائیلی‌ها پاسخ خود را در پیشرفت‌های بیشتر هسته‌ای خواهند گرفت.»

او ادعا کرد که ایران در پاسخ به اقدامات تخریبی اسرائیل مجددا به بازسازی نطنز با ماشین‌های جدیدتر خواهد پرداخت و افزود: «نطنز قوی‌تر از گذشته با استفاده از ماشین‌های پیشرفته‌تر ساخته خواهد شد و طرف‌های مذاکره باید بدانند اگر تاکنون با تاسیسات غنی‌سازی با ماشین‌های نسل اول مواجه بودند الان نطنز می‌تواند مملو از سانتریفیوژهای پیشرفته با چند برابر توان غنی‌سازی باشد.»

ظریف با درخواست از مقامات ایرانی در پرهیز از افتادن در دام اسرائیل، تل‌آویو را به انتقام‌گیری تهدید کرد و بیان داشت: «انتقام این اقدامات را از خود اسرائیل خواهیم گرفت.»

گفتنی است که تنها یک روز پس از راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات اتمی نطنز دیروز یکشنبه 22 فروردین سایت مذکور برای دومین بار در کمتر از یک‌سال مورد حمله قرار گرفت.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان اولین مقام رسمی ایران دلیل حادثه در مجتمع غنی‌سازی نطنز را آتش‌سوزی اعلام کرد و نوشت : ‏«آیا وقوع مجدد آتش‌سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز، آنهم در کمتر از یک سال پس از انفجار قبلی نمی‌تواند نشان از جدی‌بودن پدیده نفوذ باشد؟ ّفاعتبروا یا اولی الابصار. کشور نیاز به سالم‌سازی امنیتی دارد.»

پیش از او هم مالک شریعتی نیاسر، نماینده تهران در مجلس در صفحه توئیترش درباره حادثه نطنز نوشت: «این اتفاق در سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای و در خلال تلاش ایران برای وادارکردن غربی‌ها به لغو تحریم‌ها بسیار مشکوک به خرابکاری و نفوذ است».

به نوبه خود «شبکه 13 اسرائیل» به نقل از منابع اطلاعاتی اعلام کرد که در پی حادثه تاسیسات هسته‌ای نطنز، ایران برای ماه‌ها نخواهد توانست در این تاسیسات اورانیوم غنی‌سازی کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز امروز در واکنش به انفجار نطنز آن را «اتفاق ناگوار» خواند و گفت:‌ «خوشحالیم که هیچ آسیب انسانی یا محیط زیستی نداشته، ولی می‌توانست به فاجعه‌ای بینجامد که جنایت علیه بشریت است.»

خطیب‌زاده افزود تمامی سانتریفیوژهایی که در اثر این حادثه از مدار خارج شدند، از نوع آی‌آر-1 بوده‌اند و با سانتریفیوژهای جدید جایگزین خواهند شد.

در همین رابطه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به این که انفجار دیروز در سایت نطنز مکانی غیر از مکان انفجار تیر ماه 99 در همان سایت را هدف قرار داده است، خواستار ورود سیستم امنیتی به این مسئله شد.

صالحی با اذعان به این که تاسیسات نطنز هنوز به طور کامل پیامدهای انفجار اول را پشت سر نگذاشته است، افزود: «بار قبل (اقدام تیرماه 99) هم که سالن مدرن مونتاژ سانتریفیوژ را از بین بردند، بخش قابل توجهی از آن سالن را احیا کردیم. ضمن اینکه در دل کوه داریم سالن‌های متعدد و پیشرفته می‌سازیم.»

او با اشاره غیر مستقیم به حجم بزرگ آسیب‌های انفجار دیروز که ماشین‌های نوع IR1 را هدف قرار داد، گفت: «بخشی از ماشین‌ها به‌خاطر حادثه روز گذشته از مدار خارج شدند و بخشی باید بازنگری شود و آنهایی که آسیب دیدند جایگزین می‌شوند.»

صالحی در پاسخ به برخی مقامات ایرانی که خواستار توقف مذاکرات اتمی وین در واکنش به انفجار نطنز شدند، اظهار داشت: «هر چیزی جای خودش. مذاکرات جای خود. اینها فکر می‌کردند با این کار می‌توانند پشتوانه ما [در مذاکرات] را تضعیف کنند که قطعا اشتباه کردند. پشتوانه ما قوی‌تر شد و مذاکرات همه سر جای خودش است.»

روزنامه «نیویورک تایمز»، نیز شامگاه یکشنبه 22 فروردین به نقل از منابع اطلاعاتی، تاکید کرد که اسرائیل در وقوع انفجار سحرگاه یک‌شنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران نقش داشته ‌است.

«نیویورک تایمز»، با اعلام این که انفجار نطنز باعث نابودی سیستم برق‌رسانی به سانتریفیوژها شده، تاکید کرد وقوع این انفجارضربه‌ای قوی به قابلیت‌های ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم است.

پیش از آن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود که «مبارزه با تسلیحاتی‌شدن ایران یک ماموریت بزرگ است و فرصتی که امروز وجود دارد، ممکن است در آینده وجود نداشته باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید