اتحادیه اروپا خواستار شفاف‌سازى در حادثه نطنز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه تهران، اسرائیل را به حمله به سایت اصلی خود در نطنز متهم کرد، اتحادیه اروپا نسبت به تلاش برای به خطر انداختن گفتگوها برای بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای ایران «هشدار» داد.

پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا خواستار روشن شدن فوری شرایطی که در آن سایت اتمی نطنز آسیب دیده شد و گفت: «هرگونه اقدام برای تضعیف تلاش‌های دیپلماتیک در توافق هسته‌ای را رد می‌کنیم.»

در اولین واکنش اروپایی به حادثه نطنز، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین، گفت که تحولات رخ داده پیرامون تأسیسات اتمی نطنز برای مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای 2015 سازنده نیست.

روزنامه «نیویورک‌ تایمز»، شامگاه یکشنبه 11 آوریل 2021 و ساعاتی پس از حادثه نطنز، به نقل از منابع اطلاعاتی، تاکید کرد که اسرائیل در وقوع انفجار سحرگاه یکشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز درایران نقش داشته است.

«نیویورک تایمز» با اعلام این که انفجار نطنز باعث نابودی سیستم برق‌رسانی به سانتریفیوژها شده، تاکید کرد وقوع این انفجار ضربه‌ای قوی به قابلیت‌های ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم است.

«ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران، دوشنبه به نقل از این مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده نوشت: «هویت فردی که با ایجاد اختلال در سیستم برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز باعث قطع برق‌رسانی به یکی از سالن‌های این مجتمع شده بود، شناسایی شده است.»

این مقام امنیتی با اشاره به این که اقدامات لازم برای دستگیری عامل انفجار مجتمع نطنز در دست انجام است، به «ایرنا» گفته: «بر اساس گزارش گروه فنی بررسی‌کننده ح، چگونگی ایجاد اختلال در سیستم برق‌رسانی نیز از سوی گروه فنی مشخص شده و از دیروز مجموعه اقدامات لازم برای بازگرداندن سالن آسیب‌دیده به مدار فعالیت مجدد آغاز شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید