آتش‌سوزی مجدد در نطنز، اصابت کمالوندی و تاکید اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که آخرین گزارش‌ها حاکی از وقوع یک آتش‌سوزی مجدد در روز یکشنبه 11 آوریل 2021 در نطنز است، «شبکه 13 اسرائیل» به نقل از منابع اطلاعاتی اعلام کرد که در پی حادثه تاسیسات هسته‌ای نطنز، ایران برای ماه‌ها نخواهد توانست در این تاسیسات اورانیوم غنی‌سازی کند.

آخرین گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که سایت نطنز شاهد حادثه دوم و وقوع آتش‌سوزی جدیدی در این تاسیسات بود. علی‌اکبر صالحی و بهروز کمالوندی، رئیس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هم از این تاسیاست دیدن کرده و کمالوندی از ارتفاع 7 متری سقوط کرده و بر اثر شدت جراحات به بیمارستان منتقل شد.

«شبکه 13 اسرائیل» هم با تاکید بر اینکه « حمله به نطنز سایبری نبود و با مواد منفجره کارگذاری شده در این تاسیسات در صورت گرفت»، اعلام کرد: « حمله به تاسیسات نطنز تجهیزات سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم را منهدم کرد.»

پیش از آن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود که «مبارزه با تسلیحاتی‌شدن ایران یک ماموریت بزرگ است و فرصتی که امروز وجود دارد، ممکن است در آینده وجود نداشته باشد.»

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان اولین مقام رسمی ایران دلیل حادثه در مجتمع غنی‌سازی نطنز را آتش‌سوزی اعلام کرد و نوشت : ‏«آیا وقوع مجدد آتش‌سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز، آنهم در کمتر از یک سال پس از انفجار قبلی، نمی‌تواند نشان از جدی بودن پدیده نفوذ باشد؟ ّفاعتبروا یا اولی الابصار. کشور نیاز به سالم‌سازی امنیتی دارد.»

پیش از او هم مالک شریعتی نیاسر، نماینده تهران در مجلس در صفحه توئیترش درباره حادثه نطنز نوشت: «این اتفاق در سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای و در خلال تلاش ایران برای وادار کردن غربی‌ها به لغو تحریم‌‌ها بسیار مشکوک به خرابکاری و نفوذ است».

همزمان وبگاه «آفتاب‌نیوز» گزارش کرد: «بهروز کمالوندی که صبح امروز به همراه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران علی اکبر صالحی برای بازدید از حادثه صورت گرفته در مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن به کاشان سفر کرده بود در حین بازدید دچار حادثه و راهی بیمارستان فوق تخصصی یثربی کاشان شد. این حادثه درحین بازدید و سقوط از ارتفاع هفت متری بوقوع پیوسته است … حال عمومی سخنگوی سازمان انرژی اتمی مساعد است و در این حادثه مچ پا و سر وی دچار شکستگی شده است.»

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پیش از آن درباره اقدام علیه مرکز غنی‌سازی نطنز تاکید کرده بود: «ایران حق خود را برای اقدام علیه عاملان و آمران و مباشران محفوظ می‌داند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید