گفتگوها میان ایران و آمریکا برای آزادی زندانیان در جریان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران بعد از ظهر روز یکشنبه 11 آوریل از وجود مذاکرات میان ایران و آمریکا برای آزادی زندانیان طرفین خبر داد.

او در مصاحبه با خبرگزاری »تسنیم» گفت که موضوع «مذاکره برای آزادی اتباع زندانی در خارج را نبستیم و به‌دنبال این هستیم که همه زندانیان‌مان را در آمریکا یا سایر کشورها آزاد کنیم.»

این در حالی است که برخی مقامات ایرانی پیشتر گفته بودند که بازداشت شدگان و کسانی که به زندان محکوم شده‌اند، باید روند قانونی و قضایی را طی کنند و این پرونده‌ها ارتباطی با مذاکرات ندارد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در باره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و این ‌که آیا مذاکره‌ای در این زمینه صورت گرفته است گفته است : «برای این موضوع از طریق واسطه‌ها گفت‌و‌گوهایی صورت می‌گیرد تا بتوانیم همه زندانیان‌مان را در آمریکا یا سایر کشورها آزاد کنیم.»

روز جمعه جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری گفته بود واشینگتن از طریق متحدان خود و کانال‌های دیپلماتیک غیرمستقیم دیگر سرنوشت شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را پیگیری می‌کند.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نیز پیش از آغاز مذاکرات وین گفته بود، ایالات متحده از ایران می‌خواهد تا شهروندان آمریکایی که به صورت «غیرعادلانه» بازداشت یا زندانی شده‌اند را به زودی آزاد کند.
او تاکید کرده بود که این یکی از خواسته‌های مهم آمریکا در مذاکرات برجام با ایران خواهد بود.

ایران طی چندسال گذشته اتباع چند کشور اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه و سوئد و آمریکا را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است. کشورهای غربی ایران را به اخاذی و باجگیری از راه به گروگان گرفتن شهروندان کشرهای غربی متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size