ایران: حق خود را برای اقدام علیه عاملان‌ حادثه نطنز محفوظ می‌دانیم

«جروزالم پست»: حادثه روز یکشنبه در نطنز «تصادفی» نبوده و خسارت جدی داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه 11 آوریل 2021 درباره حادثه رخ داده در تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت ایران حق خود برای اقدام علیه عاملان اين حادثه محفوظ می‌داند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» صالحی این اقدام علیه مرکز غنی‌سازی نطنز را «نشان‌دهنده ناکامی مخالفان مذاکرات» دانست و تاکید کرد: «ایران حق خود را برای اقدام علیه عاملان و آمران و مباشران محفوظ می‌داند.»

این در حالی است که به گزارش منابع اسرائیلی، حادثه بامداد یکشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز، ناشی از یک «حمله سايبرى» بوده و بر خلاف آنچه مسئولان ایرانی ادعا می‌کنند خسارت‌هایی بزرگی بر جای گذاشته است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، به خبرگزاری «فارس» گفت «یک حادثه‌» صبح روز یکشنبه در شبکه توزیع برق تأسیسات هسته‌ای نطنز ایران، مرکز اصلی غنی سازی اورانیوم کشور رخ داد.

اما روزنامه «جروزالم پست» اسرائیل گزارش داد ، حادثه روز یکشنبه در نطنز «تصادفی» نبوده و خسارت جدی داشته است. از سوی دیگر شبکه دولتی «کان» این کشور خبر داد که این حادثه در نتیجه « یک حمله جدید سایبری» رخ داده است.

خرابکاری و نفوذ

مالک شریعتی نیاسر، نماینده ایران و سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، نیز در توییتر خود با اشاره به نشست وین، این حادثه را در خلال تلاش ایران برای مجاب کردن طرف‌های غربی به لغو تحریم‌ها علیه کشورش بسیار مشکوک به «خرابکاری و نفوذ»، خواند.

تاسیسات نطنز در گذشته مورد هدف عملیات سایبری اسرائیل قرار گرفته است. در سال 2010، «ویروس استاکس‌نت» در عملیاتی مشترک با ایالات متحده به این مرکز حمله کرد و بیش از 1000 سانتریفیوژ را از بین برد.

در تاریخ 2 ژوئیه 2020 نیز انفجاری بزرگ در سایت نطنز رخ داد که به نوشته وب‌سایت «نور نیوز»، نزدیک به «شورای عالی امنیت ملی ایران» یک «حمله عمدی» توصیف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید