واکنش‌ها به پاسخ غیرمسئولانه در انتقاد به واکسن ایرانی

اعتراض بسیاری از کاربران توئيتر به رفتار غیرمسئولانه سخنگوی سازمان غذا و دارو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کیانوش جهانپور،‌ سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران،‌ در توئیتی خطاب به یک کاربر که بر ضرورت تایید واکسن‌ ایرانی توسط سازمان‌های معتبر تاکید کرده بود، گفت: «شما نزن، اجباری نیست.»

جهانپور که مسئولیت تهیه واکسن کرونا را بر عهده دارد، در توئیتی واکسن ایرانی را با وجود اینکه هنوز به بازار عرضه نشده، «افتخار ملی» خواند.

در همین خصوص یکی از کاربران به نام مرضیه صادقی در پاسخ جهانپور نوشت «والا ما هیچ مشکلی نداریم فقط بدید یه سازمان جهانی معتبر تاییدش کنه».

واکنش جهانپور به این پاسخ این بود: «شما نزن، اجباری نیست».

این نحوه پاسخ‌گویی سخنگوی سازمان غذا و دارو به یک شهروند نگران از سلامت خود و جامعه با واکنش‌ منفی و گستردە افکار عمومی روبرو شده است.

بسیاری از کاربران توئیتر فارسی، به رفتار غیر‌مسئولانه جهانپور که هیچ همخوانی با سوگند معروف پزشکان برای حفظ جان بیماران ندارد، با هشتگ «#شما_نزن_اجباری_نیست» به شدت اعتراض کرده‌اند.

جهانپور مسئول نهاد صادرکننده مجوز استفاده دارو و واکسن در ایران است که به ویژه در یکسال اخیر و در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، در پاسخگویی به کاربران توئیتر، رفتار غیر مسئولانه‌ای داشته است.

او همواره در نقش تبلیغات‌چی واکسن‌ «اسپوتنیک وی» روسیه، واکسن کوبایی و واکسن‌های تولید داخل ظاهر شده و در پاسخ به کاربران توئیتر، آنها را افرادی بی‌اطلاع توصیف کرده که نمی‌دانند روند تهیه و تائید یک واکسن چیست.

جهانپور پیشتر در پاسخ یک کاربر دیگر که در مورد اصرار حکومت به تولید داخلی واکسن کرونا و «اختراع دوباره چرخ» انتقاد کرده و نوشته بود، «وقتی امکاناتش نیست اصرار به ساخت برای چیه؟ از چین و روسیه که مشکلی با تحریم‌ هم ندارند خریداری می‌شد»، پاسخ داده بود: «شما منتظر باشید تا اونا تولید کنند و بیاد و بزنید، ولی قرار نیست همه منتظر بمانند».

او همچنین از جمله مسئولان وزارت بهداشت است که قبل از اعلام ممنوعیت واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته بود، دلیل وارد نکردن این واکسن‌ها نداشتن تأییدیه اف‌دی‌دی و سازمان بهداشت جهانی است! اما در مورد واکسن‌های داخلی گفته بود «تولید نهایی واکسن ما به تایید سازمان بهداشت جهانی نیازی ندارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size