ویدیو؛ اهانت سفیر ایران به شهروند معترض در وین: برو گم شو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه 6 آوریل 2021 به یک شهروند معترض که در محل نشست مذاکرات هسته‌ای حضور یافته و از عباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی پرسید «چرا وطن ما رو فروختید؟» گفت «برو گم شو.»

ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد تعدادی از شهروندان ایران برای اعتراض به قرارداد جامع 25 ساله ایران و چین در مقابل هتل محل برگزاری گفتگوهای هسته‌ای حضور یافته و اعتراض خود را به گوش مسئولان ایرانی رساندند.

Advertisement

زنی که چهره او در ویدئوی منتشر شده، دیده نمی‌شود پس از خروج عباس عراقچی از هتل مذاکرات، خطاب به او گفت: «آقای عراقچی، چرا وطن ما رو فروختید؟ برای چی وطن ما رو فروختید؟ خائنا چرا وطن ما رو فروختید؟ برای چی دریای خزر رو دادید به روس‌ها؟ چرا این کارها رو با ما می‌کنید؟ خائن‌ها، وطن‌فروش‌ها».

عباس عراقچی بدون اینکه پاسخی به این زن معترض بدهد، سوار خودرو شد ولی کاظم غریب‌آبادی خطاب به او گفت: «برو گم شو ببینم.»

پیش از آن اخباری در رسانه‌های ایران منتشر شده و ادعا شده بود که عباس عراقچی در وین مورد حمله قرار گرفته و این حمله ناکام ماند.

تعدادی از ایرانیان ساکن اتریش از ساعات اولیه صبح روز سه‌شنبه با تجمع در مقابل هتل گراند وین که مذاکرات در آن برگزار شد، اقدام به دادن شعار کرده و مخالفت خود را با قرارداد ایران و چین و همچنین با برنامه هسته‌ای تهران اعلام کردند.

وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر شنبه 27 مارس 2021 سند جامع همکاری‌های 25 ساله بین دو کشور را در تهران امضا کردند. امضای این سند با واکنش‌های منفی فراوانی در ایران روبه‌رو شد.

بسیاری سند مذکور را به‌دلیل پنهانی‌بودن مفاد آن به «عهدنامه ترکمنچای» که طبق آن بخش‌های وسیعی از خاک ایران در دوران سلطنت سلسله قاجار به روسیه تزاری واگذار شد مشابه دانستند.

این در حالی است که برخی شهرهای ایران شاهد اعتراضات مردمی نسبت به امضای این توافق بود. معترضان با شعار «ایران فروشی نیست» و «مرگ بر چین» به این سند، واکنش نشان دادند.

در یکی از آخرین موضع‌گیری‌ها در این‌باره، سه جریان اپوزیسیون ایران شامل «کنگره ملیتهای ایران فدرال»، «شورای دموکراسی خواهان ایران» و «ائتلاف همبستگی برای آزادی و برابری در ایران» با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن تراژدی خواندن این قرارداد اعتراض شدید خود را نسبت به امضای سند همکاری ایران و چین اعلام کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید