واشنگتن: اصرار ایران به برداشتن تحریم‌ها نشانه عدم جدیت این کشور است

مالی: می‌کوشیم به توافق قدرتمندتر و پایدارتری دست یابیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با آغاز مذاکرات هسته‌ای در روز سه شنبه 6 آوریل 2021 در وین ، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد که اصرار ایران به لغو تحریم‌ها پیش از بازگشت به تعهدات برجامی خود، نشان دهنده عدم جدیت در بازگشت به برجام است.

مالی خاطر نشان ساخت که دولت آمریكا به دنبال توافق فراگیرتر و پایدارتری از توافق کنونی است تا تمامی فعالیت‌های هسته‌ای و منطقه‌ای ایران را در بر بگیرد.

او در مصاحبه با رادیوی ملی ایالات متحده «ان.پی.آر» گفت: «ما نگرانی‌هایی در مورد برنامه موشك‌های بالستیك ایران و فعالیت منطقه‌ای آن داریم. ما می‌خواهیم در مورد همه این موارد مذاکره کنیم، اما بهتر است در وهله اول، خیالمان از موضوع هسته‌ای راحت شود و نگرانش نباشیم.»

مالی با تکرار مواضع قبلی کاخ سفید، تأکید کرد که موضع آمریکا روشن بوده و تأکید دارد در صورت بازگشت تهران به تعهدات برجامی خود، به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت.

وی گفت: «پس از بازگشت به برجام، ما با هماهنگی با متحدان و شرکای منطقه‌ای خود به دنبال توافق قدرتمندتر و بلندمدت‌تری خواهیم بود که پاسخگوی منافع اساسی ایالات متحده باشد.»

او با بیان این كه «حصول توافق پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران ضرورت ندارد»، آمادگی واشنگتن برای ارتباط با با هر یک از مسئولان در تهران را ابراز داشت.

مالی در خصوص گفت‌وگوهای روز سه‌شنبه وین خاطرنشان کرد که در این نشست، گام‌هایی که ایالات متحده و ایران برای بازگشت به برجام باید بردارند، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین افزود: آنچه در وین خواهم گفت این است كه واشنگتن در دوره بایدن، پایبند به گرفتن اطمینان از مسئولان ایران در این خصوص است که «آن‌ها سلاح هسته‌ای ندارند و بهترین راه برای حصول این اطمینان، دیپلماسی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید