عضو مجمع تشخیص مصلحت: پذیرش FATF مانع دور‌زدن تحریم‌ها می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محسن مجتهدشبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران ضمن بی‌تاثیر دانستن پذیرش FATF در حل مشکلات اقتصادی کشور، پیوستن به این کنوانسیون را مانع دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری «فارس» در روز سه‌شنبه 17 فروردین 1400، شبستری که با دیگر اعضای مجمع تشخیص در سلسله نشست‌های دانشجویی پذیرش لوایح FATF از سوی ایران را بررسی می‌کرد، بیان داشت: «پذیرش توصیه‌های FATF تاثیری در حل مشکلات اقتصادی نخواهد داشت، تصویب این مصوبات با حق شرط، از نظر بین‌المللی ممکن نیست.»

او بر خلاف نظر مقامات دولت حسن روحانی گفت: «اینکه با تصویب این کنوانسیون‌ها گشایش اقتصادی حاصل می‌شود، گزاره‌ی درستی نیست. خودشان (مسئولین دولتی) هم اعتراف کردند که معلوم نیست با تایید این دو مصوبه، مشکل گرانی و تورم از بین برود.»

وی افزود: «سوالاتی نیز برای اعضای مجمع ایجاد شده است، از جمله اینکه گام بعدی بعد از تصویب و اجرای 41 توصیه FATF چیست؟ از دولت خواسته شده که به صورت مکتوب به این سوالات پاسخ دهد و تاکنون که من اطلاع دارم جواب مکتوبی از سوی دولت ارسال نشده است.»

شبستری پذیرش لوایح FATF در شرایط کنونی را مانع دورزدن تحریم‌ها دانست و تاکید کرد: «اگر به FATF بپیوندیم باید تبادل اطلاعات انجام دهیم و آن‌ها می‌خواهند که از این طریق بیشتر به مسائل اقتصادی کشور آگاهی داشته باشند. در این شرایط دیگر دورزدن تحریم‌ها ممکن نخواهد بود و وضع اقتصادی بدتر خواهد شد.»

وی گفت: «اشکالات دیگری نیز بر مسئله FATF وارد است و به طور کلی صلاح نیست که ما به آن بپیوندیم.»

پذیرش FATF قدرت منطقه‌ای و چانه‌زنی را بی‌تاثیر می‌کند

احمد توکلی دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پذیرش FATF را در کم یا بیشتر شدن فشار اقتصادی بر ایران بی‌تاثیر دانست و گفت: «علل بسیاری از مشکلات اقتصادی به مسائل داخلی مربوط است. اثر تحریم زمانی با شدت مشخص می‌شود که مشکلات داخلی ادامه داشته باشند.»

او درباره بدون تاثیربودن «حق شرط» که برخی مقامات دولتی آن را به عنوان پیش‌شرط ایران برای پذیرش FATF عنوان می‌کنند، اظهارداشت: «در اساسنامه FATF آمده که اعضا می‌توانند به حق شرط یک کشور اعتراض کنند که در این صورت حق شرط بین آن کشور و کشورهای معترض، بی‌اثر می‌شود.»

توکلی با ادعای این که قدرت منطقه‌ای ایران امکان چانه‌زنی در مذاکرات را فراهم کرده، بیان داشت: «قدرت منطقه‌ای ما با پذیرش این توصیه‌ها (توصیه‌های FATF) تحت شعاع قرار می‎گیرد.»

پیشتر محمد صدر دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران تاکید کرده بود که عدم تصویب لوایح FATF هم مانع ارتباط بانک‌های ایرانی با دنیا می‌شود و هم هزینه‌های عادی اقتصادی را چند برابر می‌کند.

پیش از این نیز محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با انتقاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تاخیر در تصویب این لوایح ابراز داشته بود که «مجمع نباید این قدر این پا و آن پا بکند تا عمر این دولت تمام شود و سپس در دولت بعدی این لوایح را تصویب کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید