عراقچی: درباره برجام مذاکره‌ای نداریم چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رییس هیات ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام سه‌شنبه 6 آوریل گفت، ما درباره برجام هیچ مذاکره‌ای نداریم، چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس عراقچی بعد از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در شهر وین با حضور هیأت‌های ایران و گروه 1+4 گفت: «ما هیچ مذاکراتی با آمریکا یا هیچ کشور دیگری نداریم. ما درباره برجام هیچ مذاکره‌ای نداریم چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر.»

وی گفت: «در همه این مراحل بین ما و کشورهای 1+4 مذاکرات صورت می‌گیرد، ما هیچ مذاکراتی با آمریکا یا هیچ کشور دیگری نداریم. مذاکرات ما با 1+4 در قالب کمیسیون مشترک است. اینکه کشورهای ۱+4 این موارد را چگونه به طرف آمریکایی منتقل و با آنها چگونه صحبت می‌کنند که آنها را به شرایط جمهوری اسلامی راضی کنند، موضوعی است که به ما ارتباطی ندارد، از هر روشی می‌خواهند استفاده کنند، در وین یا هر جای دیگر، این موضوع ما نیست. موضوع ما مذاکره با کشورهای 1+4 است که این کار صورت گرفته است.»

عباس عراقچی در وین
عباس عراقچی در وین

معاون وزیر خارجه ایران افزود: «ما فقط درباره اینکه بازگشت به برجام شامل چه اقداماتی باید باشد گفت‌وگوهای فنی، حقوقی و حرفه‌ای را در قالب این دو گروه کارشناسی انجام می‌دهیم.»

عباس عراقچی‌ تاکید کرد: ایران علاقه‌ای به احیای برجام از طریق گام به گام ندارد.

کارشناسان مذاکرات فنی را ادامه می‌دهند

نشست وین بعد از ظهر روز سه شنبه 6 آوریل با برگزاری مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران و حضور طرف‌های توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) با اعلام اینکه مذاکرات در سطح کارشناسان ادامه خواهد داشت، پایان یافت.‌

خبرنگار «العربیه» در وین گزارش داد که نماینده روسیه در پایان این نشست گفت: توافق شد برای تعیین آنچه هر کدام از اطراف برای بازگشت به توافق برجام باید انجام دهد، دو کمیته پیگیری تشکیل شود».


میخائیل اولیانف، نماینده دائم روسیه، در آژانس بین المللی انرژی اتمی، تاکید کرد که نتیجه اولیه این نشست مثبت بوده اما گفت « بازسازی برجام به زودی اتفاق نخواهد افتاد و این مسئله زمان‌بر است».

با این حال، انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، پس از پایان این نشست در حساب توییتری خود نخستین جلسه را سازنده توصیف کرد و افزود: «اتحاد و اشتیاق برای ایجاد یک روند مشترک دیپلماتیک با دو گروه متخصص در زمینه اجرای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها وجود دارد. من به عنوان هماهنگ کننده، تماس‌های جداگانه خود را اینجا در وین با تمام طرف‌های مربوطه، از جمله ایالات متحده شدت خواهم بخشید.»

یک منبع چینی و یک منبع اروپایی به گزارشگر «العربیه» در وین گفتند که نشست دو کمیته کارشناسی در روزهای آینده در وین برگزار خواهد شد.

در تهران، اولین واکنش از سوی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران صادر شد که در حساب توییتر خود نوشت: «فارغ از اینکه اروپا، اراده یا توان مجاب‌سازی آمریکا برای لغو یک‌باره همه تحریم‌ها و بازگشت واشینگتن به تعهدات خود را داشته باشد یا نه، امکان ورود ایران به مذاکرات فرابرجامی تحت هیچ شرایطی وجود نخواهد داشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید