26 سال زندان علیه یک شهروند ایرانی به اتهام «تکفیر» قاسم سلیمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش کرد که حامدعلی مشکوه، شهروند 36 ساله، توسط دادگاه انقلاب ارومیه به 26 سال حبس تعزیری محکوم شد.

حامدعلی مشکوه، شهروند اهل‌سنت توسط دادگاه انقلاب ارومیه به «تکفیر» قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه ایران و نیز به «قصد برهم زدن امنیت کشور» از طریق «عضویت در گروه‌های سلفی»متهم شده است.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده 134 قانون مجازات ایران، مجازات اشد یعنی 15 سال زندان برای او قابل اجرا خواهد بود.

وب‌سایت «سنی نیوز»، که برخی اخبار اهل‌سنت ایران ایران را منتشر می‌کند، 15 اوت 2020 گزارش کرده بود که «حامد مشکات 36 ساله، شهروند ترک سُنی اهل ارومیه، 22 ژوئیه 2020 از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات این شهر منتقل شد».

به گفته این منبع خبری «نیروهای وزارت اطلاعات با 6 خودرو و بدون ارائه حکم قضایی به منزل این فعال اهل‌سنت هجوم برده و پس از ضبط وسایل شخصی اعم از تلفن همراه و لپ‌تاپ، او را همراه با ضرب و شتم بازداشت کردند».

در ادامه این گزارش آمده است «نیروهای امنیتی در هنگام بازداشت این شهروند ترک، مادر او را نیز مورد ضرب و شتم قرار دادند.»

به گزارش نهادهای حقوق بشری، نهادهای اطلاعاتی ایران غالبا مخالفان سیاسی و عقیدتی خود از اقلیت سنی‌مذهب را تجزیه‌طلب، تکفیری و وابسته به سرویس‌های خارجی می‌خواند.

شهروندان اهل‌سنت از بدو تشکیل حکومت جمهوری اسلامی ایران در سال 1979 به آنچه که، فشار‌ها و تبعیض‌ها از سوی دولت به خود می‌خوانند، معترض بوده‌اند، ترک‌های اهل سنت نیز چندین دهه است که مورد تبعیض و سرکوب قرار می‌گیرند.

ترک‌های سنی‌مذهب در ایران بیشتر در شهر‌های «ارومیه، سلماس، خوی، منطقه مرزی رازی و روستاهای اطراف آن» زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size