ایران مدعی دستگیری یک جاسوس اسرائیلی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی روز دوشنبه 5 آوریل 2021 مدعی شد که «جاسوس اسرائیلی و چند جاسوس در ارتباط با سرویس‌های امنیتی کشورهای مختلف» در این استان دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی در پاسخ به سئوال خبرنگار این خبرگزاری در رابطه با جاسوسان گفت: «جاسوس اسرائیلی و چند جاسوس در ارتباط با سرویس‌های امنیتی کشورهای مختلف در استان دستگیر شده اند.»

خبرگزاری فارس هیچ‌ اطلاعاتی دیگری درباره این افراد دستگیر شده منتشر نکرد. وزارت اطلاعات این هم که معمولا در موارد مشابه اقدام به صدور اطلاعیه می‌کند، تا کنون هیچ موضع رسمی اتخاذ نکرده است.

این اولین بار نیست که ایران افراد مختلف را به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت می‌کند. در یکی از آخرین موارد مشابه فردی به نام «سید محمود موسوی‌مجد» به جاسوسی برای اسرائیل متهم و در 20 ژوئیه 2020 اعدام شد. موسوی مجد متهم شده بود که «در ازای جاسوسی و افشای اطلاعات در مورد مشخصات یگان‌های مستشاری، جنگ افزارها، سیستم‌های مخابراتی، معرفی فرماندهان و رفت و آمد آن‌ها» از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه و نیز «موقعیت‌های جغرافیای مراکز مهم و کد‌ها و رمزها، دلار‌های آمریکایی دریافت می‌کرد.»

سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه 9 ژوئن 2020 اعلام کرد برای فردی به نام «سید‌محمود موسوی‌مجد» به اتهام افشای محل تردد قاسم سلیمانی حکم اعدام صادر شده است، اما مدیرعامل خبرگزاری قوه قضائیه گفت این فرد در زمان کشته شدن سلیمانی در بازداشت بوده و عامل لو دادن ورود فرمانده نیروی قدس و ابو مهدی المهندس به فرودگاه بغداد نبود.

پیش از موسوی مجد، مازیار ابراهیمی هم به مشارکت در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به دستور اسرائیل متهم شده و سال‌ها در زندان ماند. ابراهیمی که بعدها آزاد شد در مصاحبه با رسانه‌ها تاکید کرد که اعترافات او بر مبنای واقعیت نبوده اند بلکه به دلیل شکنجه های طولانی و شدید مجبور شده به دروغ نقش خود را در ترور دانشمندان هسته ای به عهده بگیرد اما دو سال پس از پخش اعترافاتش در تلوزیون ایران، طی برنامه ای به نام «کلوب ترور»، به دلیل اثبات بی گناهی اش آزاد می شود.

ابراهیمی و 11 نفر دیگر که در آن برنامه تلویزیونی اعتراف کرده بودند پس از حدود سه سال و نیم زندان، همگی آزاد شدند. مجید جمالی فشی، رزمی‌کار ایرانی، دارنده مدال برنز جهانی کیک‌بوکسینگ نیز پیش از ابراهیمی دستگیر و محکوم به ترور مسعود علی‌محمدی به دستور اسرائیل شده بود. او پس از محاکمه اعدام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید