هاشمی: فرایند واکسیناسیون در ایران تاکنون به یک‌درصد هم نرسیده است

ایران با روند کنونی باید بیش از 10سال منتظر بماند تا 75درصد از جمعیت‌اش واکسینه شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محسن هاشمی رفسنجانی، رییس شورای شهر تهران، یکشنبه 4 آوریل 2021، در جلسه شورای شهر گفت، فرایند واکسیناسیون در کشور تاکنون به یک درصد هم نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، محسن هاشمی رفسنجانی در این نشست گفت: «فرایند واکسیناسیون در کشور یه یک درصد هم نرسیده است، تاخیر و عقب ماندن فرایند واکسیناسیون در کشور برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست.»

محسن هاشمی رفسنجانی
محسن هاشمی رفسنجانی

هاشمی رفسنجانی گفت: «متاسفانه امسال نیز نوروز تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار داشت و با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تاخیر مسئولان در فرایند واکسیناسیون، شاهد افزایش تعداد مبتلایان و قربانیان هستیم به نحوی که عدد مبتلایان روزانه 5 رقمی و تعداد قربانیان نیز به سه رقم رسیده است.»

وی افزود: «تاخیر و عقب ماندن فرایند واکسیناسیون در کشور که تاکنون به یک درصد هم نرسیده است نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی درحال توسعه برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست و این تاخیر، خسارات بسیار بیشتری از هزینه واکسیناسیون به نظام سلامت، اقتصاد، آموزش و فضای عمومی جامعه وارد می‌کند.»

واکسیناسیون 75 درصدی جمعیت ایران 10 سال طول خواهد کشید

خبرگزاری «بلومبرگ»، که سرعت واکسیناسیون در سراسر جهان را دنبال می‌کند، با توجه به آخرین داده‌ها مدت زمانی را که با توجه به نرخ کنونی واکسیناسیون طول می‌کشد تا کشورها 75 درصد از جمعیت خود را واکسینه کنند و به ایمنی جمعی برسند، پیش‌بینی کرده است.

ایران، با نرخ کنونی 3 هزار و 806 دوز واکسن در روز، باید بیشتر از 10 سال منتظر بماند تا 75 درصد از جمعیت‌اش واکسینه شوند.

واکسیناسیون در ایران، همچنان به کندی پیش می‌رود و بر خلاف ادعای مقامات جمهوری اسلامی که گفته بودند تا پایان سال، نزدیک به سه میلیون دز واکسن بزنند، این رقم تا امروز تنها به 124 هزار و 193 دز واکسن رسیده است.

امارات، اسرائیل و ایلات متحده کشورهای موفق در عرصه واکسیناسیون

از جمله کشورهای موفق در منطقه، امارات متحده عربی است که با نرخ 94 هزار و 418 دز واکسن در روز، طی سه ماه قادر خواهد بود 75 درصد از جمعیت خود را واکسینه کند.

یک شهروند امارات در حال واکسینه شدن
یک شهروند امارات در حال واکسینه شدن

در ایالات متحده آمریکا، تاکنون 154 میلیون دز واکسن تزریق شده و در صورت ادامه این روند، تزریق حدود 3 میلیون دز واکسن در روز، 4 ماه طول خواهد کشید تا 75 درصد از جمعیت این کشور واکسینه شوند.

اسرائیل نیز از جمله کشورهای پیشرو در واکسیناسیون است و با روند کنونی واکسیناسیون، 5 ماه طول خواهد کشید تا 75 درصد از جمعیتش را واکسینه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید