عراقچی: مذاکرات وین طبق مواضع قطعی نظام و رهبر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، یکشنبه 15 فروردین، در گفت‌وگویی مواضع ایران در نشست وین طی کمیسیون مشترک برجام را دقیقاً مبتنی بر مواضع رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد.

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت: «ما در وین هیچ مذاکراتی با آمریکایی‌ها چه مستقیم چه غیر مستقیم نخواهیم داشت. ما با کمیسیون مشترک و کشورهای 1+4 مذاکره می‌کنیم و خواسته و شرط خودمان را برای بازگشت به برجام به آنها اعلام خواهیم کرد.»

عراقچی با تأکید بر این‌که ابتدا آمریکا باید گام اول را بردارد و تمامی تحریم‌ها را لغو کند، افزود: «بازگشت و خواسته ما این است که آمریکا اول همه تعهدات برجامی خود را انجام دهد و همه تحریم‌هایی که گذاشته را بردارد و بعد از آن ما راستی‌آزمایی می‌کنیم و برمی‌گردیم.»

او با اشاره به ماهیت فنی گفت‌وگوها، به‌طور ضمنی مذاکرات سیاسی با آمریکا را در نشست وین رد کرد: «گفت‌وگوهای ما با 1+4 در وین گفت‌وگوهای کاملاً فنی در مورد تحریم‌هایی است که باید برداشته شود و اقداماتی که ایران انجام دهد و ترتیب اینکه آمریکایی‌ها باید ابتدا انجام بدهند و راستی‌آزمایی شود.»

وی با رد هر گونه طرح گام به گام برای مذاکره با آمریکا عنوان کرد: «این را هم بگویم که ما هیچ طرح گام به گام یا پیشنهاد گام به گام نداریم و قبول نمی‌کنیم. یک گام از نظر ما بیشتر وجود ندارد و آن این است که آمریکا تمام تحریم‌هایی که بعد از خروج ترامپ مجدداً اعمال شد یا جدیداً اعمال شد یا برچسب آن عوض شد اینها باید مشخص شود و آمریکا باید اینها را بردارد بعد ما راستی‌آزمایی می‌کنیم و به تعهداتمان برمی‌گردیم.»

گفتنی است که نمایندگان قدرت‌های جهانی و ایران، جمعه 2 آوریل، در چارچوب کمیسیون مشترک درباره احیای توافق هسته‌ای و احتمال بازگشت مجدد آمریکا به برجام گفت‌وگو کردند. قرار است این گفت‌وگوها در روز سه‌شنبه 17 فروردین، در وین پیگیری شود.

دولت آمریکا با استقبال از این نشست، آن را «گامی مثبت» توصیف کرد و آمادگی ایالات متحده برای بازگشت به برجام را یک‌بار دیگراعلام نمود. با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده بود که اگر ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردد واشینگتن نیز آماده بازگشت است.

ایالات متحده تأکید کرده که در تعامل با شرکای خود در توافق هسته‌ای و کشورهای دیگر برای یافتن بهترین راه ممکن جهت بازگشت دوطرف به برجام از جمله «برداشتن قدم‌های اولیه از هر دو طرف، همزمان با انجام مذاکرات غیر مستقیم برای پیشبرد اقدامات لازم از طریق متحدان اروپایی خود است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید