استعفا یا برکناری؛ دعوای سپاه برای کیک ریاست جمهوری

واکنش رمضان شریف سخنگوی سپاه به برکناری سعید محمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

اظهارات یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه در رابطه با برکناری سعید محمد به دلیل برخی تخلفات از قرارگاه خاتم که عمق اختلافات در سطوح بالای سپاه پاسداران را بر ملا کرد، واکنش رمضان شریف، سخنگوی سپاه را به همراه داشت.

شریف، یکشنبه 15 فروردین، در گفت‌وگو با سایت «رویداد 24»، با اذعان به اختلاف در رابطه با استعفا یا برکناری سعید محمد از قرارگاه خاتم جهت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری از تفاوت برداشت‌ها در این زمینه پرده برداشت و گفت: «هر کس می‌گوید تخلف بوده باید متقن و دقیق بگوید چه تخلفی بوده ‌است. برداشت یک معاون سپاه این بوده که تخلف صورت گرفته، اما نظر رسمی سپاه ممکن است این نباشد. شاید برداشت آقای جوانی این بوده؛ ممکن هم هست آقای جوانی اصل حرفش را تکذیب کند.»

او با اشاره به این که هر کس با توجه به حوزه کاری و مسئولیتی که دارد می‌تواند اظهار نظر کند، گفت: «برداشت آقای جوانی این بوده که به دلیل تخلفات انتخاباتی ایشان (سعید محمد) کنار گذاشته شده و برداشت ایشان محترم هم هست ولی برداشت من ممکن است متفاوت باشد.»

رمضان شریف در رابطه با این که چگونه ممکن است میان موضع معاون سیاسی سپاه و موضع رسمی سپاه تفاوت قائل شد و چرا سپاه در این رابطه موضع رسمی خود را اعلام نمی‌کند، اظهار داشت: «شاید مجموعه حرف و حدیث‌های پیرامون این موضوع را بررسی کنیم و موضع‌گیری هم انجام دهیم. نمی‌گویم موضع‌گیری نمی‌کنیم. داریم بررسی می‌کنیم ببینیم چه هست و ماجرا چه بوده ‌است. چون این موارد ممکن است به خبرگزاری و خبرنگار برگردد و گوینده حرف هم بگوید من منظورم این بود یا آن را گفتم. من هنوز بررسی نکردم. شاید نیازباشد موضع‌گیری کنیم.»

رمضان شريف
رمضان شريف

پشت پرده ماجرا

گفته می‌شود که طرح اتهام معاون سپاه علیه سعید محمد از سویی به‌ دلیل اختلاف سلامی با جوانی و از سوی دیگر به دلیل ارسال گزارش سعید محمد به رهبر جمهوری اسلامی علیه عیسی شریفی معاون وقت قالیباف در شهرداری تهران بوده ‌است.

عیسی شریفی که از فرماندهان سابق سپاه است 12 سال معاون و قائم مقام قالیباف در شهرداری تهران بوده و اخیراً به دلیل اختلاس و تخلفات مالی گسترده در زمان معاونت شهرداری در دادگاه نظامی به 20 سال حبس و رد مال محکوم شد.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، تیرماه 97 خبر داد که با دستور مستقیم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حسین باقری رئیس کل نیروهای مسلح ایران، مسئول رسیدگی به پرونده اتهام «فساد مالی ده هزار میلیارد تومانی» عیسی شریفی شده بود.

عیسی شریفی شهریور 96 بازداشت شد. پرونده فساد او مربوط به «هلدینگ مالی یاس» از زیرمجموعه‌های اقتصادی بنیاد تعاون سپاه بود. هلدینگ یاس پس از افشای فسادهای متعدد منحل شد.

یدالله جوانی و برخی دیگر از سرداران سپاه که از نزدیکان محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران به شمار می‌روند، گزارش سعید محمد، رئیس وقت قرارگاه خاتم به رهبر جمهوری اسلامی را دلیل اصلی بازداشت و محکومیت عیسی شریفی دانستند.

با محکومیت شریفی حتی حضور قالیباف به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری منتفی شد و فضا برای حضور سرداران جوان‌تر و مخالف تیم قالیباف در انتخابات خرداد 1400 مهیا گردید.

در همین راستا و پس از درخواست سخنگوی سپاه از یدالله جوانی برای شفاف‌سازی، معاون سیاسی سپاه گفته است که منظورش از تخلف سعید محمد «بروز رفتارهای انتخاباتی بوده که مغایر با مقررات جاری سپاه است».

سعید محمد
سعید محمد

دعوای سرداران برای تشکیل دولت جوان حزب اللهی

پیشتر یدالله جوانی، برکناری سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیا را به دلیل «تخلف» و«رعایت نکردن مقررات از مسئولیت فرماندهی» عنوان کرده بود.

خبرگزاری «فارس» شنبه 14 فروردین، به نقل از جوانی نوشته بود که «سپاه با ورود پاسداران به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است. منفک کردن سعید محمد از مسوولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از طرف وی بوده‌ است.»

پیش از این سعید محمد با ارسال نامه‌ای به فرمانده سپاه اعلام استعفا کرده و با استعفای وی موافقت شده بود.
در متن استعفای او آمده بود: «از آنجا که احتمال دارد به دلیل حضور اینجانب در فضای انتخاباتی شائبه‌هایی متوجه سپاه شود در راستای صیانت از سپاه و قرارگاه خاتم‌الانبیاء، از سمت خود استعفا می‌دهم.»

سعید محمد، 52 ساله و از سال 1366، عضو سپاه پاسداران ایران بوده و از مهر 97، فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا را برعهده داشته ‌است.

علاوه بر سعید محمد که در مقام مشاور فرمانده کل سپاه کاندیدای انتخابات شده است، رستم قاسمی، معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه، نیز اعلام کرده که در انتخابات آینده ریاست جمهوری نامزد خواهد شد.

فرماندهان سپاه و روحانیون
فرماندهان سپاه و روحانیون

قانونی شدن کاندیداتوری نظامیان در انتخابات

حضور نظامیان با تصویب قانون اخیر انتخابات در ایران به‌طور رسمی مورد پذیرش قرار گرفت و همین امر باعث ترافیک نامزدی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری آینده در خرداد 1400 شده‌ است.

افزون بر سعید محمد و رستم قاسمی، از حسین دهقان، وزیر دفاع سابق و مشاور نظامی علی خامنه‌ای، محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، پرویز فتاح، مهرداد بذرپاش و محسن رضایی که همگی دارای سوابق نظامی و سپاهی هستند برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری خرداد 1400 نام برده می‌شود.

به گفته ناظران فضای سیاسی ایران، حضور نظامیان با رضایت و چراغ سبز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران میسرشده‌ است. این حضور با رویکرد او برای دولت آینده تحت عنوان «دولت جوان حزب‌اللهی» هماهنگ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید