اجرای حکم اعدام 6 زندانی در زندان ارومیه

در سال 2020 حداقل 267 نفر از جمله 4 کودک در ایران اعدام شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حکم 6 زندانی در زندان ارومیه که به اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، اجرا شد. این 6 زندانی روز گذشته برای اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده بودند.

اکانت توئیتری سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، روز یکشنبه 4 آوریل 2021، گزارش کرد که حکم اعدام 6 زندانی در ارومیه به اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، اجرا شد.

خبرگزاری «هرانا» ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته از انتقال این زندانیان به سلول انفرادی پیش از اجرای حکم، خبر داده بود.

«هه‌نگاو» نیز روز گذشته هویت این 6 زندانی به نام‌های «میرسلطان امیری صادقی محی، مصطفی نصیرخواه، احمد نعمت‌وند، محمدکریم محمدپور و ابراهیم نصیرخواه» را احراز کرده است.

بر اساس این گزارش، یک منبع مطلع از زندان ارومیه اعلام کرده بود که مسئولین زندان ارومیه به خانواده این زندانیان گفته‌ بودند که بامداد امروز حکم اعدام به اجرا درخواهد آمد.

«سازمان حقوق بشر ایران» در سیزدهمین گزارش سالانه خود از آمار اعدام در این کشور اعلام کرد که در سال 2020، حداقل 267 نفر، از جمله 4 کودک، در ایران اعدام شده‌اند. در این گزارش همچنین آمده است که در سال 2020، ایران تنها کشوری بود که اعدام کودکان را ادامه داد. بر اساس این گزارش، در سال گذشته فقط یک نفر در ملاءعام اعدام شده است که کمترین میزان در طول 15 سال اخیر به شمار می‌رود، ولی به گفته مقام‌های سازمان حقوق بشر ایران این مسئله، نه به دلیل تغییر سیاست قوه قضاییه، بلکه ناشی از محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا بوده است.

گفتنی است که دستگاه قضایی ایران در سال‌های 2018 و2019 به ترتیب 273 و 280 نفر را اعدام کرده بود و در سال 2020، آمار اعدام در ایران کاهش اندکی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید