مولوی عبدالحمید: سند همکاری با چین شفاف‌سازی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن زاهدان، با بیان اینکه مردم و رسانه‌ها در مورد توافقنامه همکاری 25 ساله ایران و چین «دغدغه و نگرانی» دارند، خواستار شفاف‌سازی محتوای توافقنامه مذکور برای مردم و رسانه‌ها شد.

او که طی مراسم نماز جمعه زاهدان در 13 فروردین سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: «مردم ایران به‌دلیل عدم اطلاع از محتوای قرارداد 25 ساله که بین ایران و چین امضا شده‌است، دغدغه و نگرانی دارند.»

امام جمعه زاهدان با اشاره به تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌های متفاوت رسانه‌های دنیا از سند مذکور، بیان کرد: «بهترین راه برای رفع تمام دغدغه‌ها و نگرانی‌ها پیرامون قرارداد 25 ساله ایران و چین آن است که در مورد آن شفاف‌سازی شود و محتوای این توافقنامه در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد تا تمام حرف و حدیث‌ها و گمانه‌زنی‌ها در این زمینه پایان یابد.»

او ادامه داد: «هر قراردادی که دولت با کشورها منعقد می‌کند، مخصوصا قراردادهای مهم و جنجالی مانند قرارداد 25 ساله با چین، باید علنی باشد و هیچ‌گونه مخفی‌کاری در آن وجود نداشته باشد تا جلوی هرگونه شک و شبهه و بدگمانی در اذهان گرفته شود.»

مولوی عبدالحمید با تاکید بر واجب شرعی اعتراض به رفتار چین در برابر ظلمی که بر مسلمانان ایغور می‌شود، افزود: «حکومت چین یک حکومت کمونیستی است که بدترین ظلم‌ها را در حق اقلیت مسلمان اویغور مرتکب می‌شود. ما از دولت جمهوری اسلامی به‌ویژه از وزارت امور خارجه کشورمان گلایه داریم که چرا در قبال این ظلم و جنایت سکوت می‌کند و به دولت چین تذکر نمی‌دهد و در این زمینه اعتراض نمی‌کند؟!»

گفتنی است که وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر شنبه هفتم فروردین 1400 سند جامع همکاری‌های 25 ساله بین دو کشور را در تهران امضاء کردند. امضای این سند با واکنش‌های منفی فراوانی در ایران روبه‌رو شد.

بسیاری سند مذکور را به‌دلیل پنهانی‌بودن و نقش مستقیم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تهیه و تنظیم آن به «عهدنامه ترکمنچای» در دوران سلطنت سلسله قاجار مشابه دانستند.

مقامات ایرانی دلیل عدم انتشار مفاد این توافق را مخالفت طرف چینی اعلام کرده‌اند.

با این وجود برخی شهرهای ایران شاهد اعتراضات مردمی نسبت به امضای این توافق بوده‌است. معترضان با شعار «ایران فروشی نیست» و «مرگ بر چین» به این سند، واکنش نشان دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید