سفر مقام کره‌ای به ایران برای آزادسازی کشتی توقیف شده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تهران و سئول درباره رفع انسداد بخشی از دارایی‌های ایران در کره جنوبی از طریق سازوکار تجاری انسان‌دوستانه سوئیس در حال مشروت و رایزنی هستند.

چانگ سیه کیون، نخست‌وزیر کره جنوبی، برای گفت‌وگو در مورد آزاد‌سازی کشتی توقیف شده کره توسط ایران به تهران سفر می‌کند.

«یونهاپ»، خبرگزاری دولتی کره جنوبی در گزارشی آورده که احتمالا ایران طی هفته آینده نفتکش «هانکوک چیمی» این کشور و کاپیتان آن را آزاد کند.

یونهاپ نوشته: «هنوز معلوم نیست چرا ایران با آزادی نفتکش و کاپیتانش موافقت کرده است اما گمانه‌‎زنی‌ها درباره احتمال حصول پیشرفت در مورد درخواست ایران از کره جنوبی برای آزادسازی هفت میلیارد دلار دارایی این کشور که به واسطه تحریم‌های ایالات متحده مسدود شده اند، وجود دارد.»

طبق گزارش خبرگزاری کره، تهران و سئول درباره رفع انسداد بخشی از دارایی‌های ایران در کره جنوبی از طریق (سازوکار) تمهید تجاری انسان‌دوستانه سوئیس در حال مشروت و رایزنی بوده‌اند.

دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره حدود 7 میلیارد دلار برآورد می‌شود. این دارایی‌ها به دلیل اعمال سیاست «کارزار فشار حداکثری» ایالات متحده علیه ایران مسدود شده‌اند.

خبر سفر این مقام بلندپایه کره‌ای در حالی رسانه‌ای شده است که جمعه 13 فروردین نمایندگان قدرت‌های جهانی حاضر در برجام با ایران نشستی مجازی برگزار کردند.

پیش از این نشست، خبرهایی از احتمال آزادسازی حدود 15 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در ازای بازگشت ایران به تعهدات برجامی مطرح شده بود.

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در 15 دی 99، در اطلاعیه‌ای از توقیف یک نفتکش کره‌ای به‌ دلیل «نقض قوانین محیط زیست دریایی» خبر داد.

در اطلاعیه منتشر شده در وب‌سایت «سپاه نیوز»، آمده است که نیروی دریایی سپاه «یک کشتی متعلق به کره جنوبی حامل 7200 تن مواد شیمیایی نفتی را توقیف کرده است.»

گفتنی است که نیروی دریایی ایران با هدف فشار برای آزادسازی منابع بلوکه شده خود به رهگیری و توقیف برخی کشتی‌ها در خلیج اقدام کرده بود. از جمله این کشتی‌ها می‌توان به توقیف نفتکش «استینا امبیرو» حامل پرچم بریتانیا، در ژوئیه 2019، اشاره کرد که به اتهام برخورد به یک قایق ماهیگیری توقیف و پس از حدود دو ماه آزاد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید