ایران: شرط توقف کاهش تعهدات برجامی لغو تمامی تحریم‌هاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تنها شرط کاهش تعهدات برجامی ایران را رفع کامل تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن دانست.

به گزارش خبرگزاری «مهر»، سعید خطیب‌زاده، شنبه 14 فروردین، در واکنش به اظهارات جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اظهار داشت: «همان‌طور که بارها به روشنی گفته شده، هیچ طرح گام به گامی مطرح نیست و سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکاست اعم از آنهایی که ترامپ پس از خروج از برجام مجدد اعمال یا ابتدا برقرار کرد و همچنین تحریم‌هایی که تحت هر عنوان دیگری اعمال کرد.»

خطیب‌زاده افزود: «بدیهی است این رفع تحریم‌ها باید مؤثر بوده و مورد راستی آزمایی توسط ایران قرار گیرد.»

او تأکید کرد: «توقف اقدامات جبرانی ایران و بازگرداندن آنها تنها متعاقب برداشته شدن همه تحریم‌ها و راستی آزمایی صورت خواهد گرفت.»

پیش از این، جالینا پورتر گفته بود: «قصد داریم دربارهٔ گام‌های ایران که باید برای بازگشت به پایبندی خود به برجام بردارد، گفت‌وگو کنیم.» پورتر با بیان اینکه هیچ تحریمی را برای برداشته شدن از پیش اعلام نمی‌کنیم ابراز داشت: «یقیناً می‌گوییم که گام‌های کاهش تحریمی که آمریکا باید در تبعیت از برجام بردارد هم جزو موارد گفت‌وگو خواهد بود.»

او با اشاره به نشست اعضای توافق هسته‌ای در روز سه‌شنبه آینده در وین افزود: «من پیش از نشست وین اظهار نظری نمی‌کنم اما تأکید می‌کنم که هدف، یک بازگشت متقابل برای انطباق با برجام است.» نمایندگان قدرت‌های جهانی و ایران، جمعه 2 آوریل 2021، در چارچوب «کمیسیون مشترک» در مورد احیای توافق هسته‌ای، و احتمال بازگشت ایالات متحده به برجام، گفت‌وگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از این نشست، تأکید کرد که موضوع لغو همه تحریم‌ها ممکن نیست.
جوی هود، معاون وزیر خارجه ایالات متحده، در مصاحبه‌ای با «العربیه» اظهار کرده بود که اگر ایران مفاد توافق هسته‌ای را رعایت کند، ایالات متحده «برخی» از تحریم‌ها را لغو می‌کند، اما تحریم‌هایی وجود دارد که برداشته نمی‌شود، زیرا به دلیل نقض حقوق بشر در ایران وضع شده‌ است.

با این حال ایران و آمریکا در روز سه‌شنبه در نشست وین در دو قالب متفاوت شرکت خواهند کرد. ایران در قالب کمیسیون مشترک برجام و در سطح کارشناسی حضور خواهد داشت و آمریکا هم در نشستی جداگانه با نمایندگان سه کشور اروپایی، فرستاده اتحادیه اروپا و نمایندگان روسیه و چین چگونگی بازگشت به برجام را بررسی خواهد کرد.

مقامات ایران اظهار داشته‌اند هیچ مذاکره مستقیمی با طرف آمریکایی نخواهند داشت. آنها تأکید کرده‌اند که آمریکا باید همه تحریم‌ها را پیش از بازگشت به برجام بردارد و به قطعنامه 2231 پایبند باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید