اعلام آمادگی آمریکا برای برداشتن تحریم‌های ناسازگار با برجام

اگر ایران به تعهدات برجامی بازگردد تحریم‌های متعارض با برجام لغو خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، تاکید کرد که آمریکا می‌داند باید برای بازگرداندن ایران به تعهدات توافق هسته‌ای، تحریم‌های ناسازگار با برجام را لغو کند.

رابرت مالی روز جمعه 2 آوریل، در گفت‌وگو با شبکه «پی.بی.اس» گفت: «آن چه رئیس ‌جمهوری آمریکا گفته، این است که اگر ایران به تعهدات برجامی بازگردد، ایالات متحده آماده بازگشت به برجام و عمل به تعهدات خود است.»

مالی در پاسخ به پرسشی پیرامون اعمال 1500 تحریم علیه نظام ایران در دوران ترامپ و دشواری لغو آن‌ها خاطر نشان ساخت: «ما در خصوص سنجش هر یک از تحریم‌ها و لغو آن‌ها کار دشواری در پیش داریم تا ایران بتواند از منافع برجام بهره‌مند شود.»

به گفته مالی اگر ایران از مسیر رفته بازگشته و به تعهدات برجامی پای‌بند شود، تحریم‌هایی که در متعارض با برجام، لغو ‌خواهند شد.

او پیرامون تحریم‌های اعمال شده علیه نظام ایران گفت: «یا مشاهده این واقعیت که ایران چه میزان نسبت به سال 2016 در توسعه برنامه هسته‌ای خود جلو رفته، ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را 10 برابر کرده و تا چه اندازه رفتارش در منطقه تهاجمی‌تر شده، موفقیت سیاست فشار حداکثری زیر سوال می‌رود. ما می‌خواهیم بدانیم در نشست وین چطور می‌توانیم با ایران به برجام بازگردیم.»

رابرت مالی با اشاره به عدم مذاکرات مستقیم میان دو کشور از مدت‌ها پیش خاطر نشان نمود که آمریکا می‌داند که انتخابات ریاست جمهوری ایران در پیش است، اما برای هیچ «مهلت ساختگی یا واقعی» عجله ندارد.

شایان ذکر است که نشست مجازی اعضای برجام در سطح معاونان وزرای خارجه اعضای برجام روز جمعه 2 اوریل 2021، برگزار شد و قرار است نشست آینده سه‌‍شنبه 6 آوریل، در وین برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید