دور جدید مذاکرات کیف و اتاوا درباره سانحه هواپیمای اوکراینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای امور خارجه اوکراین و کانادا از آغاز دور جدید گفت وگو با ایران درباره سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی خبر دادند.

سایت وزارت خارجه اوکراین، پنج‌شنبه 1 آوریل، نقل کرده که دیمترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، با مارک گارنو، همتای کانادایی خود در خصوص اقدامات پیش از آغاز دور جدید گفت ‌وگوها با ایران تلفنی صحبت کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه اوکراین آمده است: «طرفین هماهنگی‌هایی در خصوص اقدامات بیشتر به منظور ایجاد موضوع مشترک پیش از دور بعدی مذاکرات با ایران درخصوص سقوط پرواز PS752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین داشتند.»

این بیانیه افزوده است: «طرفین بر اولویت پایدار دستیابی به عدالت برای قربانیان و بستگانشان و اطمینان حاصل کردن از حتمیت مجازات افرادی که مسئول این تراژدی بوده‌اند، تاکید کردند.»

پیشتر، ایران در 17 مارس 2021، گزارشی تحت عنوان «گزارش نهایی» درباره حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران منتشر کرده بود که مسئولیت این حادثه را متوجه سلسله مراتب فرماندهی در نیروهای مسلح ایران نمی‌کرد.

ایران در این گزارش مدعی شده بود که هیچ‌کدام از دو موشک شلیک شده از سامانه‌ پدافند هوایی سپاه به هواپیما اصابت نکرده‌اند و گفته که موشک اول در مجاورت هواپیما منفجر شده و اصابت موشک دوم هم از نظر فنی ناممکن است زیرا هواپیما پیش از آنکه موشک دوم به آن اصابت کند، به زمین برخورد کرده و منفجر شده بود.

به نوبه خود دولت کانادا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که گزارش ایران مبتنی بر حقایق، دلایل و یا شهود نیست و کانادا به زودی نتایج تحقیقات خود درباره حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی را منتشر خواهد کرد.

از سویی وزیر خارجه اوکراین تاکید کرد که کشورش به ایران اجازه نخواهد داد تا حقیقت درباره سرنگونی هواپیما را پنهان کند.

پرواز شماره PS 752 خطوط هواپیمایی اوکراین ساعت 6:19 دقیقه صبح 8 ژانویه 2020 و دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن، شامل 167 مسافر و 9 نفر خدمه کشته شدند.

چند روز پس از سرنگونی این هواپیمای مسافربری، سپاه پاسداران ایران تحت فشار جامعه بین‌المللی اعتراف کرد که هواپیما با موشک‌های متعلق به سپاه سرنگون شده است، اما علت آن را «خطای انسانی» عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید