ابراز نگرانی فرانسه از اقدامات ایران در نقض تعهدات برجام

ایران مانع از ماموریت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال اقدام‌های اخیر مقامات ایرانی به افزایش درصد‌های غنی‌سازی اورانیوم، وزارت خارجه فرانسه، پنج‌شنبه یکم آوریل 2021، درباره رفتار‌های ایران به شدت ابراز نگرانی کرد.

وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای اقدامات تهران در نقض توافق هسته‌ای را بسیار نگران کننده توصیف و تاکید کرد که ایران همچنان به نقض‌ تعهدات برجامی‌اش ادامه داده و فعالیت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محدود کرد.

این در حالی است که بنا به دیدگاه‌های تعدادی از ناظران، روند احیای توافق هسته‌ای مسیری دشوار را پیموده و چنانچه تحول بزرگی در حالت ایستایی آن حاصل نشود، ممکناست این روند ماه‌ها به طول انجامد.

بنا به سایت آمریکایی«اکسیوس» برخی مقامات آمریکایی آگاه در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران گفته‌اند که تلاش‌های دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای احیای ارتباط حول توافق هسته‌ای با 3 مانع اصلی مواجه است: اولا: نبود کانال‌های ارتباط مستقیم (با ایران)، دوما: شکاف‌های درونی رهبری در تهران و مانع سوم، انتخابات ریاست جمهوری ایران، که قرار است به زودی برگزار شود.

از سویی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، پنج‌شنبه اظهاراتش در ارتباط با پایبندی کشورش به توافق هسته‌ای را تکرار کرد و در این رابطه توپ را به زمین آمریکایی‌ها انداخت، او در این‌باره گفت:«اگر آمریکایی‌ها به تعهداتشان پایبند شوند، ایران نیز فورا به همه تعهداتش پایبند خواهد شد».

او همچنین تاخیر در بازگشت به توافق هسته‌ای را به ضرر گروه کشورهای 5+1 امضا کننده این توافق، دانست.
روحانی در مراسم راه‌اندازی پروژه ملی وزارت صنایع، معادن و تجارت در کشورش، گفت که دولت او «از توافق هسته‌ای محافظت کرده و هزینه‌های آن را تحمل کرده و اکنون زمان آن رسیده تا گروه5+1 و آمریکایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند».

از طرفی وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه، گفت که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران جز از طریق روند مذاکرات دیپلماتیک، برداشته نخواهند شد.

شایان ذکر است که مقامات ایرانی اخیرا در تلاش برای تعامل با آمریکا و در جهت اعمال فشار برای برداشتن تحریم‌های اعمال شده بر این‌ کشور، درصد غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و تهدید کردند که تعهدات هسته‌ای‌ را به میزان بیشتری کاهش می‌دهند که این اقدامات ایران واکنش شدید آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی، کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا را در پی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید