یک مقام ایرانی: شرط توقف غنی‌سازی 20 درصدی لغو کلیه تحریم‌ها است

ایران توقف همه فعالیت‌های هسته‌ای را به رفع همه تحریم‌ها مشروط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ک مقام ارشد ایران شامگاه دوشنبه 29 مارس گفت که شرط توقف غنی سازی 20 درصدی لغو کلیه تحریم‌ها است.

به گزارش «پرس تی وی»شبکه انگلیسی‌زبان دولتی ایران، این مسئول که نامش فاش نشده، گفته است، «غنی سازی 20 درصدی اورانیوم مطابق با بند 36 برجام است و فقط در صورت لغو کلیه تحریم های ایالات متحده متوقف خواهد شد».

این مقام ایرانی گفت، کشورش هیچ یک از فعالیت‌های هسته‌ای خود را قبل از رفع همه تحریم‌ها متوقف نخواهد کرد.

پیش از این رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با مجله آمریکایی «نیوزویک» گفته بود که «مناقشه‌های مفصل و فنی» ضروری است تا درباره سایت‌هایی که در آنها اورانیوم اعلام‌نشده یافت شده است، اطمینان حاصل شود. گروسی گفت که مسئله پاسخگویی حول منشأ اورانیوم علنی‌نشده کاملا با آینده توافق هسته‌ای گره خورده است.

گروسی در اشاره به آثار اورانیوم کشف شده توسط بازرسان آژانس در برخی سایت‌های هسته‌ای علنی نشده ایران، گفت: «می‌خواهیم دقیقا از نوع فعالیت‌هایی که در آنجا انجام می‌شده مطلع شویم و این‌که آنجا مواد بوده و الان آن مواد کجاست؟»

گفتنی است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه با بیان اینکه توافق هسته‌ای قدیم با ایران مرده است، تاکید کرده بود که تنها راه پیشرفت در این زمینه امضای توافقی جدید با تهران است.

هشدار گروسی

رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تلاش آژانس برای بازرسی‌های گسترده‌تر از تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داده وگفته« غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، به امکان استفاده‌های نظامی نزدیک می‌شود».

رافائل گروسی
رافائل گروسی

گروسی روز جمعه 14 مارس در مصاحبه‌ای با روزنامه آسیا نیککی گفت: «تولید اورانیوم در سطح بالاتر غنی‌سازی، ایران را به سطوحی نزدیک می‌کند که نمی‌توان امکان استفاده‌های نظامی از آن را نادیده گرفت.»

ایران در ژانویه 2021 ضمن متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی از امکان بازرسی سریع و سایر اقدامات نظارتی به آژانس انرژی گفت که قصد دارد غنی سازی اورانیوم تا غلظت 20 درصد را انجام دهد.

ماه گذشته بریتانیا، فرانسه و آلمان از ارائه قطعنامه‌ توبیخی علیه ایران انصراف دادند تا به مدیر کل آژانس فرصت دهند تلاش مجدد خود را برای خروج از بن بست و حل و فصل مسائل با ایران٬ به نتیجه برساند.

دولت ایالات متحده نیز درهفته‌های اخیر بارها اعلام کرده که مشروط به این‌که ایران به تعهداتش در چارچوب این توافق بازگردد، به برجام باز می‌گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید